Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,82 Ft
Euró
392,51 Ft
Font
457,75 Ft
Bitcoin
64,669 $

Újabb felmérés eredményei bizonyítják, hogy globálisan működik a négynapos munkahét

A kísérlet vezető kutatója szerint a dolgozók átszervezési stratégiája sikeres volt, ugyanis nem azzal értek el kiváló eredményeket, hogy végig megfeszített tempóban dolgoztak.

Fotó: Unsplash
Európa

Koós Alexandra

Szerkesztő

Korábban 33 cég 903 munkatársa próbálta ki fél éven át, milyen heti öt helyett négy napot dolgozni, s ezáltal újabb bizonyíték látott napvilágot, ami megerősíti, hogy ez a változtatás nemcsak az alkalmazottaknak, hanem a cégeknek is jót tesz.

A 4 Day Week Global által szervezett program résztvevői ugyanannyi fizetést kaptak, mint korábban, a kérdőíveket kitöltő 27 vállalat pedig egyöntetűen vallotta, hogy nem terveznek visszatérni a megszokott ötnapos munkahéthez, s ezt az alkalmazottak többsége (495 dolgozóból 97%) is díjazta. Soron kívül Halálra késeltek egy nőt Szentesen

A kísérletben főként amerikai és ír cégek vettek részt, akik a produktivitás és a teljesítmény terén 10-ből 9 pontot adtak a próbaidőszak alatt tapasztalt eredményekre, s a munkavállalók ugyanilyen pozitívan nyilatkoztak az eltelt időszakról.

Ez alapján a stressz, a fáradtság, az álmatlanság és a kiégés alacsonyabb szintjéről, valamint a fizikai és mentális egészség javulásáról számoltak be, ami a vállalatok jövedelmének is jót tett, hiszen az átlagos bevétel 37%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Remek átszervezési stratégia

A kísérlet vezető kutatója, Juliet Schor szociológiaprofesszor elmondta, hogy a dolgozók nem számoltak be a munka intenzitásának növekedéséről, ami azt jelenti, hogy az átszervezési stratégiájuk sikeres volt, vagyis nem azzal értek el remek eredményeket, hogy végig megfeszített tempóban dolgoztak.

Jon Leland, a program egyik résztvevője pedig kiemelte, hogy ezzel a változtatással mindkét fél nyer, hiszen a kollégák koncentráltabbak és elkötelezettebbek, ami a cégek számára a célok hatékonyabb elérésében segít.

A CNN beszámolója alapján a munkahét lerövidítésére irányuló felhívások egyre nagyobb teret nyertek az elmúlt években, így sokan vállalták, hogy kipróbálják a dolgot. Többek között az Egyesült Királyságban is így döntöttek, ahol szintén nagyon jó tapasztalatokkal gazdagodtak ezen a téren.