Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,32 Ft
Euró
392,17 Ft
Font
458,13 Ft
Bitcoin
63,262 $

Öt éven belül sugárzásmentessé válhat Csernobil

Pozitív eredmények születtek a legutóbbi mérések alkalmával, kiderült ugyanis, hogy a csernobili atomerőmű környékén a levegő 2021-ben 47 százalékkal bizonyult tisztábbnak a korábbi értékekhez képest.

MTI/EPA/Sztepan Franko
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Egy fenntartható technológiai megoldások gyártására és forgalmazására összpontosító svájci cég, az Exlterra (Excellence for Earth) partnerségre lépett az ukrán állami tulajdonban lévő Állami Szakosított Vállalat Ökocentrumával (SSE Ecocentre), amely a csernobili elzárt zóna sugárzás- és környezetvédelmi ellenőrzéséért felelős, az együttműködésük révén pedig sikerült csökkenteni a sugárzást a csernobili talajban és levegőben egyaránt.

A Nucleus Separation Passive System (NSPS) nevű technológiát 2019 novembere és 2020 szeptembere között tesztelték egy 2,5 hektáros területen – az időszak végére a talajban 37 százalékkal, a levegőben pedig 47 százalékkal csökkent a sugárszennyezettség szintje. Soron kívül Ezt a férfit keresi a rendőrség a szentesi gyilkosság ügyében

Bár a turisták ma már látogathatják a helyszínt, legalább 24 ezer évbe telik majd, amíg a radioaktív szennyeződések természetes úton lebomlanak. Az Exlterra új technológiája a vizsgálati eredmények alapján ezt az időtartamot körülbelül 5 évre rövidítheti le. Az NSPS-eljárás a részecskefizika és az atomenergia koncepcióit használja, vegyszerek és környezetre káros anyagok használata nélkül, ezáltal hatékonyan kezelhető a súlyos sugárszennyezés, illetve felgyorsítható a radioaktív elemek lebomlása.

Az NSPS-technológia különösen a nagy sebességű részecskéket, más néven pozitronokat használja ki, hogy ezt a természetben előforduló erőt a talajban lévő radioaktív izotópokra irányítsa, és megbontsa az azokat összetartó kötéseket. A folyamat biztonságosan zajlik a talaj felszíne alatt, és nem juttat radioaktív vegyületeket a talajba vagy a levegőbe. Amint a pozitron kapcsolatba kerül a radioaktív izotóppal, újra csatlakozik egy elektronhoz, és a radioaktív anyagot gyakorlatilag maradéktalanul semlegesíti.

Jó úton haladunk a hosszabb távú célunk elérése felé, mely szerint a veszélyzóna a telepítés befejezése után öt évvel visszaálljon az alapszintre vagy a természetes szintre” – mondta Frank Muller, az Exlterra vezérigazgatója.

Ezek az eredmények figyelemre méltóak. Az elmúlt 35 évben először fordult elő, hogy ilyen technológiával sikerült jelentősen csökkenteni a talaj és a levegő radioaktivitását. Ez valódi reményt jelent az egész terület számára, beleértve a betonszarkofág kezelését is” – tette hozzá Szergej Kirejev, a csernobili SSE Ökocentrum főigazgatója.

Muller rámutatott, hogy a radioaktivitás szintjének 12 hónapos csökkentése lehetővé teszi számukra, hogy 5 év alatt visszaállítsák a terület eredeti állapotát:

Továbbra is felajánljuk szolgáltatásainkat a csernobili elzárt terület, köztük a 4. számú erőmű körüli terület megsegítésére, és a világ más problémás helyszíneinek, köztük a japán Fukusimának is segíteni szeretnénk. Elkerülhetjük a radioaktív víz óceánokba való kibocsátását, így megakadályozhatunk egy újabb ökológiai katasztrófát.”