Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,32 Ft
Euró
392,17 Ft
Font
458,13 Ft
Bitcoin
63,262 $

Ritka zombicsillagot találtak a Tejútrendszer közepén

Az úgynevezett Type Iax szupernóva jelenségek nyomán keletkező fehér törpék gyakran felrobbanhatnak, utánuk pedig zombicsillagok maradhatnak fenn az univerzum egén.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Nem mindegyik szupernóva robban fel ugyanolyan módon, a Type Ia kategóriába tartozó jelenségek például annyira intenzív fénysugárzást generálnak, hogy gyakran a kozmoszt kutató csillagászok jelzőpontjaiként szolgálnak.

Egy kisebb alcsoportba tartoznak a ritka Type Iax szupernóvák, amelyek sokkal kisebb mértékben lövellik ki magukból a kozmikus anyagokat, illetve kevésbé intenzív fénnyel ragyognak. Egyelőre csupán 30 darabot fedeztek fel belőlük, a hipotézisek szerint pedig zombicsillagokat hagyhatnak maguk után. Soron kívül Ezt a férfit keresi a rendőrség a szentesi gyilkosság ügyében

A NASA asztronómusainak most sikerült lencsevégre kapni a Tejútrendszerben egy ilyen szupernóvát, a szóban forgó objektum a Nyilas csillagkép keleti részén, az Sgr A East régióban található, a galaxis központjában lévő szupermasszív fekete lyuk, a Sagittarius A* közelében.

A Sgr A East a fényképeken évtizedek óta világos régióként tündökölt, sokáig azt feltételezték róla, hogy Type Ia kategóriához tartozó szupernóváról lehet szó, a Chandra Röntgensugár Obszervatórium segítségével viszont kiderítették, hogy valójában Type Iax jelenségről beszélhetünk.

A kutatócsapat röntgensugarak spektrumának tanulmányozásával jött rá, hogy bizonyos kémiai elemek nagyobb koncentrációban jelentek meg az objektum térségében, ezáltal arra a következtetésre jutottak, hogy zombicsillag maradhatott fenn a Type Iax robbanás után.

A felfedezésnek köszönhetően egy lépéssel közelebb kerültek ahhoz, hogy bebizonyítsák, a zombicsillagok sokkal gyakoribb égitestnek számítanak a látható univerzumban, mint azt korábban gondolták.