Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,75 Ft
Euró
388,72 Ft
Font
454,08 Ft
Bitcoin
59,312 $

Mégsem létezik a sötét anyag?

Vajon a fizikusok mindezidáig tévképzetnek hittek, és valójában nem is a sötét anyag tölti ki a látható univerzum nagy részét?

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Vajon a fizikusok mindezidáig tévképzetnek hittek, és valójában nem is a sötét anyag tölti ki a látható univerzum nagy részét?

Hiába bizonyították be többszöri alkalommal is a misztikus matéria létezését, kézzel fogható nyomra mind a mai napig nem bukkantak a kutatók, így csupán elméleti síkon állják meg a helyüket a sötét anyagról szóló teóriák. Soron kívül Nem volt valós az érdi fiatal terrortámadással való fenyegetőzése, csak a nézettségért csinálta

Egy nemzetközi kutatócsapat most arra tett kísérletet, hogy éppen az ellenkezőjét bizonyítsák be, mégpedig azt, hogy a sötét anyag nem is létezik. Az NBC News riportjából kiderült, hogy a galaxisok furcsa gravitációs tulajdonságait csupán korlátozott tudományos tényekkel tudják alátámasztani, egyszóval limitálva vannak az anyaggal kapcsolatos tudásaink.

Az asztrofizikusok úgy gondolják, hogy az 1980-as években megalkotott módosított Newtoni dinamikus elmélet (MOND) magyarázatot adhat ezekre a gravitációs viselkedésmintákra, amiket a sötét anyaggal hoztak összefüggésbe. A tanulmány társszerzője, a Case Western Reserve Egyetem professzora a következőképpen nyilatkozott az ügy kapcsán:

„Abszolút bizonyítékaink vannak az ellentmondásokra – azt látjuk, amit a törvények megengednek, pontosan úgy, ahogyan azt Newton és Einstein is megjósolták.”

Rengeteg elmélet látott napvilágot a sötét anyagról, az egyik leginkább elfogadott hipotézis szerint a primordiális fekete lyukak gyenge kölcsönhatásban lévő hatalmas részecskéi, a WIMPS-ek a felelősek a kialakulásukért.

McGaugh úgy véli, a MOND-elmélet tökéletes lehet, hiszen egy csomó csillagászati megfigyelést tudtak vele bizonyítani, nem mellesleg már az 1980-as évek óta a tudósok rendelkezésére áll:

„A MOND az egyetlen teória, ami működhet, hiszen ez az egyetlen elmélet, amelynek összes jóslata beigazolódott.”