Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,96 Ft
Euró
392,60 Ft
Font
457,77 Ft
Bitcoin
64,541 $

Óvatosnak kell lenni, hogy ne dőljünk be az ilyen pénzügyi csalóknak

Habár a GameStop és hasonló részvények körüli mániáról volt hangos az elmúlt hetekben a világsajtó, és figyelmeztettek sokan a magas kockázatokra, a gyanútlan emberek számára sokkal nagyobb kockázatot képez, ha bedőlnek egy piramisjátéknak.

Egészség/Életmód

Nagy Noel

Szerkesztő

Mint arról mi is részletes elemzésünkben beszámoltunk, az amerikai tőzsdéket megrohamozták a kisbefektetők, és hadjáratot indítottak a kedvenc vállalataikat shortoló nagybefektetők ellen, több tízmilliárdos kárt okozva nekik azáltal, hogy az árakat elkezdték felfele nyomni részvényvásárlás útján.

A kezdeti lelkesedés már lassú léptekkel, de kezd alábbhagyni, és már egyre többen figyelmeztetik a reddites kisbefektetőket, hogy hatalmas kockázatot vállalnak, és rengeteg pénzt bukhatnak a „mémrészvények” vásárlásán. Az átlagembereknek azonban nem ettől kell elsősorban félniük, hanem egy jól bevett pénzügyi csalásról, amelynek még dörzsölt befektetők is hajlamosak bedőlni. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

Az elmúlt évek során jelentősen emelkedett a pénzügyi csalásoknak az aránya, azonban belül is kifejezetten elterjedtnek számít a piramisjátékos csalások. A piramisjátékoknak már a struktúrájába bele van kódolva, hogy össze fognak omlani egy ponton, ezzel pedig jelentős károkat tudnak okozni az ebben résztvevőknek.

A piramisjátékok esetében mindig új embereket kell beszervezni, akiket arra kérnek, hogy ha lehet, ők is szervezzenek be magukkal plusz embert. A beszervezésért prémiumot kapnak általában, vagy az eredeti megállapodás szerinti prémium összegét emelik meg a plusz emberekkel arányosan. Minél magasabban van valaki a piramisban, vagyis minél hamarabb száll be, annál nagyobb ez az összeg.

Esetenként nem is zajlik valós pénzügyi tevékenység a piramisjátékokban, az elmúlt években azonban inkább befektetési alapoknak álcáztak magukat, akik biztos és rendszeres profitot ígértek az újonnan belépőknek. Igen ám, de ezek a profitok nem valós befektetésből származtak, hanem abból a pénzből, amelyet az újonnan beszervezett befektetőktől csaltak ki.

Habár már korán gyanús, hogy egy befektetési alap folyamatosan és rendszeresen visszatérő, magas profitot ígér, sokan pont ennek az ígéretnek dőlnek, mert szeretnének a befektetnivaló pénzükből minél magasabb hasznot elérni. Ezek az alapok általában nem is fektetik be ténylegesen a pénzt, és hamis dokumentumokat állítanak ki, amely valamilyen képzeletbeli tranzakciót igazol.

A piramisjátékokra minden esetben az összeomlás vár, mert limitált azon embereknek a száma, akik beszervezhetők az ilyenbe, és az ígéret szerinti nagy profitokat nem sikerül teljesíteni, amennyiben nem érkeznek új emberek. Meglehetősen gyakorinak számít az is, amikor a piramisjáték vezetői vagy alapítói maguk is tetemes összeget sikkasztanak a pénzből, még sebezhetőbbé téve ezzel a rendszert.

Már számtalan próbálkozás volt piramisjátékra, köztük a leghírhedtebb Bernie Madoff esete, akinek 65 milliárd dollárra sikerült megkárosítani a Wall Street elitbefektetőit. A történelem talán legnagyobb piramisjátékával kapcsolatos botránya robbant ki ennek kapcsán 2009-ben, melynek következményeképp végül Madoffot 150 év letöltendő szabadságvesztésre ítélték.

Mint a New York Times is megjegyzi, hiába Madoff óriási büntetése, továbbra is rengetegen próbálkoznak piramisjáték szervezésével, és ahogy annak lennie kell, mindegyik bukással zárul. A bukás során azonban rengeteg ember teljes megtakarítását, évek alatt felépített vagyonát lehet a semmivel egyenlővé tenni.

A piramisjátékokban a legijesztőbb, hogy még a legdörzsöltebb befektetők is be tudnak dőlni, mint ahogyan az Madoff esetében történt. A szakértők azt is problémának látják, hogy senkinek nem szúr szemet a gyakori magas profit, akkor nem szoktak szólni a szabályozóhatóságoknak, csak abban az esetben, ha pénzt buknak rajta.

Csak az elmúlt évtized során 600 piramisjátékot azonosítottak a szakértők, az elmúlt idők során minden hónapban találnak 3-10-et. Sok esetben nehéz eldönteni a kizárólagos piramisjáték jelleget, ugyanis a multi-level marketing vállalatok nagyon hasonló szervezeti struktúrával működnek, mégsem minősülnek törvénytelennek.

Marie Springer egyetemi tanár elmondása szerint a csalók általában a korukat és a tapasztalatukat használják fel arra, hogy meggyőzőek legyenek, és ezek sikerrel is járnak, főleg olyan időkben, amikor az emberek könnyen és gyorsan akarnak meglehetősen nagy pénzt keresni. „Minden piramisjáték üzemeltetője nagyon kellemes személynek tűnik, akivel barátkozni akarsz” – tette hozzá.

Mint Springer mondta, magunk is tehetünk azért, hogy elkerüljük az áldozatul esést: mindenképpen ellenőrizzük a dokumentumok valóságtartalmát vagy annak valószínűségét, az például gyanúra ad okot, hogy alacsony befektetésből meglehetősen nagy profit érkezik rendszeresen visszatérően. A másik fontos teendő, hogy meggyőződünk az állításaikról és a személyükről, ugyanis sokan például a politikával is szoros kapcsolatban állnak, ami félrevezető lehet. Mindenekelőtt pedig kielégítő választ kell kérni arra a kérdésre, hogy miért akarják annyira, hogy befektesd náluk a pénzed.

Végezetül hozzátette, hogy az elmúlt idők trendjeit figyelve a kriptovaluták, a mesterséges intelligencia és az egészségügyi termékek és felszerelések piacain lehet a legtöbb piramisjátékot megfigyelni, így ezeken a területeken kiemelten fontos, hogy megfelelően átvizsgáljuk a cégeket.