Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,82 Ft
Euró
392,49 Ft
Font
457,38 Ft
Bitcoin
64,566 $

„Mindenkit levenne a sakktábláról” a német közszolgálati média, még Magyarországon is tevékenykednek

Egy magyarországi, német nyelven megjelenő hetilap ellen intéztek támadást, a médiaszövetség is reagált. 

Fotó: Unsplash
Belföld

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

Álruhában támadt Németország egy magyarországi, német nyelven megjelenő hetilapra: a Budapester Zeitungnál hirdető német cégeket keresték meg, és interjúkérdéseknek álcázva faggatták őket arról, hogy mégis miért támogatnak egy „szélsőjobboldali” újságot. 

Magyar Nemzet közölte Jan Mainka, a Budapester Zeitung alapítójának válaszát, aki a levélre úgy tekint, mint „súlyos támadás a magyar sajtószabadság ellen”. Soron kívül Napos, gomolyfelhős péntek vár ránk, csak néhol fordulhat elő zápor

„Jól tudják, hogy a hirdetésekből származó bevételek létfontosságúak. Ha viszont ezt a csatornát megszüntetik vagy részben kiszárítják, azzal létünket veszélyeztetik” – válaszolta a kérdésre, hogy miért támadhatta meg a több mint húsz éve Magyarországon működő hetilapot a Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB) munkatársa.

Elmondta azt is, hogy nem indítottak pert az ügyben, azonban ügyvéd által írt levélben felhívták az RBB figyelmét a jogi konzekvenciákra, ugyanis „hírnévrontásról van szó”.

A levélben, amelyet Jan Mainka a közösségi oldalán nyilvánosságra hozott, azt írták a németek, hogy egyik műsorukban szeretnének foglalkozni a hazánkban megjelenő hetilappal, ezzel kapcsolatban hat kérdést intéztek a címzettekhez.

„Úgy vélem, ezek a kérdések csak azt a célt szolgálták, hogy becsomagolják a harmadik, legfontosabb kérdést: miért támogatnak egy szélsőjobboldali lapot. Abban sem vagyok biztos, hogy tényleg terveztek-e adást, lehet, hogy csak ürügyként használták, hogy elküldhessék a levelet azzal a bizonyos kérdéssel. Ami valójában nem is kérdés, hanem inkább „költői sugallat”, illetve egyenesen egy információ átadása. Méghozzá annak az információnak az átadása, hogy az újságom szélsőjobboldali”

– közölte Mainka.

Hozzátette, hogy véleménye szerint a levél írója úgy vélte, ha a Budapester Zeitungot szélsőjobboldalinak titulálja, akkor a hirdetők azonnal menekülni fognak, ez pedig elszigeteltséghez, majd a gazdasági kapcsolatok megszűnéséhez vezet. A dolog akár működhetett is volna, azonban nem Németországon vagyunk. Mainka kiemelte, hogy Németországban „az ilyen vádaskodások különösen veszélyesek, mert ha valakit megbélyegeznek a radikális jobboldali terminussal, az azt jelenti, hogy az illetővel nem szabad semmilyen kapcsolatot fenntartani”.  

„Miután jogilag nincs módjuk leépíteni a Budapester Zeitungot, az önbíráskodást választották az újság megsemmisítésére” – tette hozzá. 

A levél írója viszont nem ért célt, ugyanis a cégek maguk jelezték a hetilap felé, hogy kaptak ilyen levelet, és ők is tudják, hogy a Budapester Zeitung nem szélsőjobboldali. 

A Twitteren közzétett levélhez számos olyan komment érkezett, miszerint az RBB és az egész német közszolgálati média jobban tenné, ha a saját háza táján sepregetne, és nem olyanokat venne célba, mint a Magyarországon működő Budapester Zeitung.

Jan Mainka hangsúlyozta, cikkeikben mindig a hiteles tájékoztatásra törekednek és valós tények alapján tudósítanak Magyarországról.

Elmondta azt is, hogy „megdöbbentette maga a tény is, hogy egy németországi televíziós társaság egy magyarországi lapot próbál tönkretenni, mindezt úgy, hogy közben a magyar sajtószabadság és jogállamiság mellett szólalnak fel”.  

Úgy véli, mindennek az oka az lehet, hogy Németország nagyon nehéz ősz és tél elé néz, a német polgárok pedig nem olyan szófogadók, mint korábban, lassan elkezdődhet a tiltakozási hullám, ezért egyes sajtóorgánumok ellen is kőkemény fellépés várható. 

„Mindenkit, aki fontos lehet ősszel, megpróbálnak a sakktábláról levenni” – hangsúlyozta Jan Mainka.

Az ügyre a Magyar Nemzeti Médiaszövetség is reagált, akik szerint „aljas manipulációról van szó”, amelyet a mainstream média által kirekesztett orgánumok ellen hajtanak végre, és elutasítják „a határokon áttüremkedő agresszív véleményterrort”. 

„Szövetségünk határozottan visszautasítja a határokon áttüremkedő agresszív véleményterrort. Támogatásunkról biztosítjuk valamennyi, a mainstream média által kirekesztett, a tisztességes tájékoztatás alapelveit követő médiumot. Felszólítjuk az RBB/ARD csatornát, hogy tartsa be az újságírás alapvető elveit, hagyjon fel az aljas manipulációval, és haladéktalanul térjen vissza a közszolgálatiság talajára, ha már jelmondataiban a közjó szolgálatát igyekszik hangoztatni”

– idézi a Magyar Nemzet.