Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,83 Ft
Euró
389,53 Ft
Font
453,95 Ft
Bitcoin
64,245 $

Mintha egy narancsot hámoztak volna meg, úgy vált le az egyik csillag külső rétege

Mielőtt a Cassiopeia A egy óriási kozmikus robbanáson ment volna keresztül, különös folyamatok következtében megszabadult a külső köpenyétől.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Mielőtt a Cassiopeia A egy óriási kozmikus robbanáson ment volna keresztül, különös folyamatok következtében megszabadult a külső köpenyétől.

A Live Science tudományos magazin legújabb cikkéből megtudhattuk, hogy a szupernóva által kibocsájtott gázokból hiányzott a hidrogén, ami leggyakrabban akkor keletkezik a külső rétegekben, amikor a csillagból származó nehezebb elemek a mag közelébe koncentrálódnak. Soron kívül Így startolt el a forint hétfő reggel

Az asztronómusok úgy gondolják, rájöttek, mi állhat a jelenség mögött – a Cassiopeia A túlságosan közel tartózkodhatott az egyik szomszédos szupernóvához, így a robbanás hatására elegendő energia jött létre ahhoz, hogy a hidrogénréteget szétfújja a világűrben.

A csillagászokból álló nemzetközi kutatócsapat lemodellezte, miként játszódik le egy ilyen gigantikus kozmikus explózió. A Monthly Notices of the Royal Astronomican Society folyóiratban megjelent tanulmány szerint az adatok tökéletes párhuzamban állnak azzal, ami a Cassiopeia A-val történhetett.

Ryosuke Hirai, az Ausztrál Kutatási Tanács Gravitációs Hullámok Felfedezési Központjának professzora a sajtóközleményben az alábbiakat nyilatkozta a kutatásukról:

„Elegendő bizonyítékot találtunk arra, hogy egy bináris rendszerben két szupernóva egymás hatására felrobbanhatott, így a másik objektum elveszítette a külső héját. Szerintünk ez a forgatókönyv áll a legközelebb a valósághoz.”

Forrás Ryosuke Hirai

A Cassiopeia A külső rétegét eltávolító másik szupernóva hatására a csillag halálát is felgyorsította, illetve rendkívül instabil állapotba helyezhette az égitestet.

Igaz, hogy a szóban forgó felfedezés kizárólag feltételezésekre alapul, azonban a modellek eléggé megbízható forrásnak számítanak. A csillagászok egyébként hidrogénfelhőket találtak a szupernóvától nagyjából 50 millió fényév távolságra, amelyek minden bizonnyal az eredeti robbanásból eredeztethetőek.

Összefoglaló videó a Ferencváros 5-1-es győzelméről a Debrecen ellen

A Ferencváros végül 5-1-re győzte le a Debrecent az NB1 hétvégi fordulójában, ami egyúttal rekordot is hozott, mert egy csapat sem rúgott olyan sok gólt egy idény alatt, mint a Fradi.

Ezekkel a gólokkal nyertek Szoboszlaiék a Tottenham ellen Liverpoolban (videó)

4-2-re nyert a Liverpool hazai pályán az Anfield Roadon a Tottenham ellen, aminek ideje alatt Szoboszlai Dominik is kapott pár percet.