Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,351 $

A szívet és az agyat is megtámadhatja a koronavírus

A nemrégiben publikált tanulmány szerint a SARS-CoV-2 vírus a fertőzést követően pár napon belül átterjedhet a létfontosságú szervekbe, ahol hónapokon keresztül fennmaradhat.

Twenty20
Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Az amerikai Országos Egészségügyi Intézet (National Institutes of Health, NIH) új tanulmánya szerint vírus a szervezet szinte minden szervrendszerébe átterjedhet, ami hozzájárulhat a „hosszú COVID” betegeknél tapasztalható folyamatos tünetekhez – olvasható az OTSZ Online közleményében.

A tanulmány- amelyet benyújtottak közlésre a Nature folyóiratba -az eddigi egyik legátfogóbb áttekintést nyújtja arról, hogy a vírus hogyan replikálódik az emberi sejtekben és hogyan marad fenn az emberi szervezetben, és segíthet megmagyarázni, miért fordulhat elő hosszú covid még azoknál is, akik enyhe vagy tünetmentes akut betegségben szenvedtek. Soron kívül Három nő vesztette életét egy tragikus amerikai autóbalesetben

Az NIH kutatói 44, a világjárvány első évében elhunyt, de korábban koronavírus-fertőzésen átesett beteg boncolása során vett szövetmintákat elemezték. Még a tünetek megjelenése után 230 nappal is találtak fennmaradt koronavírus részecskéket a szervezet számos pontján, a többi között a szívben és az agyban is. Ilyen vírustöredékeket a hosszan fennálló kanyarós betegek esetén is megfigyeltek.

Egyelőre nem tudni, hogy a krónikus betegségnek tekinthető elhúzódó covid milyen terhet okoz az elkövetkező években, és azt sem, hogy a betegség túlélőinél fiatal kezdődő szívelégtelenség vagy korai demencia fog megjelenni. Ezen veszélyek lehetősége miatt is rendkívül fontos minden lehető közegészségügyi intézkedés megtétele a vírus terjedésének mérséklése érdekében.

Más boncolási kutatásoktól eltérően az NIH csapata átfogóbb poszt mortem szövetgyűjtési módszert követett, a mintavétel jellemzően a beteg halálát követő egy napon belül megtörtént. A kutatók többféle eljárást is alkalmaztak a szövetek megőrzésére, hogy kideríthessék a bennük fellelhető a vírusszintet. Több szövetből, köztük a szívből, a tüdőből, a vékonybélből és a mellékvesékből gyűjtött vírusmintákat is sikerült növeszteniük.

Eredményeik azt mutatták, hogy bár a legnagyobb SARS-CoV-2 terhelés a légutakban és a tüdőben van, a vírus a fertőzés korai szakaszában is továbbterjedhet, és testszerte megfertőzheti a sejteket, beleértve az agyat is.

Megint pontokat veszített a Liverpool, a hajrában állt be Szoboszlai

Szoboszlai Dominik a hosszabbításban állt be a West Ham United elleni fordulatos mérkőzésen.

Már nem a Barcelona a második a spanyol bajnokságban

A Barcelona elvesztette a második helyét a spanyol bajnokságban, de lehetséges, hogy csak ideiglenesen.

6,5-ös erősségű földrengés rázta meg Japánt

A japán Bonin-szigeteket rázta meg egy erősebb földrengés, amiről az Egyesült Államok Geológiai Szolgálat, az USGS is beszámolt.