Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
357,89 Ft
Euró
386,47 Ft
Font
448,97 Ft
Bitcoin
61,811 $

Komoly aggodalmat kelt a kanadai sarkvidéken egyre növekvő tuberkolózisos esetek száma

Az 1500 fős Pangnirtung településen már 31 tuberkolózisos esetet regisztráltak, ám ez a tendencia rendkívül aggasztó.

Fotó: Twenty20
Orvostudomány

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

A távoli inuit közösségben, a kanadai sarkvidéken nagy a baj: egyre növekszik az aktív tuberkolózisos esetek száma, ami azért is meglepő, mert Kanada többi részén szinte teljesen kiirtották a betegséget. A járvány mostani kitörése azonban rávilágít, hogy a világ egyik leggazdagabb nemzetében is vannak hiányosságok és a sarkvidéki területeket elhanyagolják, így a rossz életkörülmények a betegségek terjedésének magasabb kockázatát hozzák magukkal.

Nunavut egy kanadai territórium, Grönlandtól délnyugatra, mely Kanada legritkábban lakott területe: a terület megközelítőleg akkora, mint az Európai Unió fele, ám lakossága mindössze 38 ezer fős. Nunavutban a hatóságok legfrissebb adatai szerint 31 aktív tuberkolózisos esetet regisztráltak, mindet az 1500 fős közösségben, a főként inuitok lakta Pangnirtungban. Soron kívül Két kisteherautó és egy kamion ütközött az M5-ösön, mentőhelikopter érkezett a helyszínre

Ezenfelül azonban további 108 látens tuberkolózisos esetet jegyeztek, mely a vírus egy olyan formája, mely az érintetteket a légzőszervi betegség kialakulásának magas kockázatával fenyegeti. A tuberkolózis a 20. században brutálisan megtizedelte a Észak-Amerika lakosságát, a betegség pedig a Mycobacterium tuberculosis elnevezésű fertőző baktérium miatt alakul ki, mely kifejezetten a tüdőt támadja: általános tünetei a láz, egyes esetekben pedig vérrel járó köhögést is előidézhet.

A betegség terjedése azért is kerülhette el a kanadai hatóságok figyelmét, mert a helyi tisztviselők gondosan eltitkolták a járványügyi adatokat, s csak ezen a héten csütörtökön döntöttek úgy, hogy mind a helyi lakossággal, mind pedig a nyilvánossággal megosztják az adatokat. Eric Lawlor, Pangnirtung polgármestere például kijelentette, ezeket az adatokat már rég meg kellett volna osztani, meglátása szerint ugyanis ez a helyzet most rosszabb, mint a koronavírus-járvány idején.

A Guardian azt írja, a Kanadai Közegészségügyi Ügynökség 2018-as jelentése szerint Nunavutban a lakóházak zsúfoltsága, a mára általánossá vált szegénység, illetve az orvosi ellátáshoz való korlátozott hozzáférés is hozzájárult ahhoz, hogy az inuitok körében a TBC-s esetek éves átlagos aránya 290-szer magasabb, mint a kanadai születésű nem őslakosok körében.

Adataik szerint 2020-ban az inuitok körében 72,2 aktív TBC-s eset jutott 100 ezer lakosra, míg az országos átlagos esetszám mindössze 4,7 fő 100 ezer lakosra vetítve. A más néven gümőkórnak is nevezett betegség a történelem során megkeserítette az inuitok életét: az őslakosok, köztük az inuitok már az 1930-as évek óta önkéntes alanyok voltak a tuberkolózis elleni oltóanyagok tesztelésében, nem mellékesen pedig jelenleg is folyik egy csoportos per az ügyben, amiért az érintetteket sokszor elválasztották családjaiktól, hogy aztán tuberkulózis-szanatóriumokban kezeljék őket, ám a legtöbb esetben az érintettek családjait nem tájékoztatták arról, hogy milyen állapotban vannak, ahogy arról sem, hogy meghaltak.

Elnapolták Szoboszlai Dominik május 30-ra tervezett közönségtalálkozóját

Ha minden a tervek szerint alakul, úgy jövő nyáron kerülhet megrendezésre a közönségtalálkozó.