Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,11 Ft
Euró
392,74 Ft
Font
457,90 Ft
Bitcoin
64,581 $

Egy Indiában élő magyar beszámolója a járvány tombolásáról

India küzd a világ legsúlyosabb járványhelyzetével jelenleg, melyről rosszabbnál rosszabb híreket lehet hallani naponta. Most egy helyszínen élő magyar osztotta meg a tapasztalatit a kialakult állapotokról.

Az új koronavírus előidézte betegségben, a Covid-19-ben meghalt emberek holttestét égetik el Karnataka indiai állam székhelye, Bengaluru egyik külvárosi tömeges hamvasztóhelyén 2021. május 12-én. MTI/AP/Aidzsaz Rahi
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Bakos Bettina, egy Kalkuttában élő indológus a Magyar Nemzet megkeresésére számolt be a szörnyű állapotokról, amelyek az indiai járványhelyzetet jellemzik. A fiatal magyar lány is megerősítette a korábbi híreket, hogy nem lehetnek valósak az adatok:

„Azt beszélik, hogy tényleg sokkal több a hamvasztás, akár tízszer annyi, mint korábban. Az elektromos krematóriumok is napi 24 órában működnek. De a statisztikákban sem hisznek az emberek, a nyilvánosságra hozott adatoknál valószínűleg sokkal magasabbak a számok. Senki nem tudja, hányan halnak meg valójában”

Bakos elmondása szerint most már ott tart az ország, hogy mindenki ismer már legalább egy olyan embert, aki minimum megbetegedett, rosszabb esetben életét is vesztette. Mint mondta, szűk ismeretségi körében legalább hárman voltak olyanok, akik relatíve fiatalon, de szintén elhunytak a fertőzésben.

Az indológus elmondása szerint nem is csak feltétlenül az egészségügyi túlterheltsége, a kórházi ágyak és az oxigén hiánya okozza a szörnyű helyzetet, hanem a korrupció is:

„Ebben a tekintetben India sem különbözik sokban a világ többi részétől: minden a kapcsolatoktól és a pénztől függ”

Bakos kihangsúlyozta, hogy a vakcinák terén sem kedvezőbb a helyzet, ugyanis Indiában mindössze a lakosság 9.9 százaléka kapta meg az első, 2.6 százaléka pedig a második dózis oltását. Ilyen ütemben pedig akár 3.5 évbe telhet, mire elérik az 1.3 milliárd lakos körében a nyájimmunitást.

Az indológus elárulta, gyakorlatilag egész Indiában nincs vakcina, leállt az oltási kampány, és bár ingyenes a vakcina, a gyakorlatban fizetni kell érte feketén. Hozzátette: akinek vannak kapcsolatai, az megkapja az oltást, a többieknek „nem sok esélyük van”.

A magyar lány elmondása szerint egyébként az oltási kedv nem hátráltatja az oltási kampányt, ugyanis a legtöbben nagyon szeretnék beoltatni magukat, ám egyszerűen nincs mivel, és vakcina nélkül pedig nem látszik a kiút.

Kihangsúlyozta egyetlen pozitívumként, hogy legalább annyit sikerült már eddig elérni, hogy a vírus terjedése nem gyorsult, de ennek lehet az is oka valójában, hogy nincs elegendő teszt, amely kimutassa a lakosság fertőzöttségét.

„Túl korán elbízták magukat az emberek. Elhitték, hogy túl vannak a járványon, hogy az indiaiak erős immunrendszere legyőzte a vírust” – mondta Bettina arra a kérdésre, hogy mégis hogyan tudott ennyire elszabadulni a pokol az országban.

Meglátása szerint az sem segítette a helyzetet, hogy a közelmúltban helyi választásokat tartottak, valamint a ramadán ünnepét lezáró eid al-fitrt mindenféle járványügyi szabályok által biztosított keretek nélkül, szabadon tarthatták meg az országban.

Bakos elmondása szerint az is érthetetlen, hogy ugyan rengeteg minden – éttermek, kondik, uszodák, üzletek – zárva van, de bizonyos idősávokban engedtek egyes üzleteknek nyitást, azokon a helyeken pedig óriási tumultusok alakulnak ki.

„A szegényebbek ritkábban hordanak maszkot, nehezebb figyelniük a higiéniai szabályokra. Napi szinten a megélhetésért, szó szerint a betevő falatért küzdenek. Mára mindenki felélte megtakarításait, ha egyáltalán voltak”

foglalta össze a helyzetet Bettina.

Indul a strandszezon, ennyivel kell többet fizetnünk tavalyhoz képest

Az jó hírt jelent, hogy a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. fürdői a 2023-as inflációnál kevesebbel emelik a belépőjegyeik árát.