Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,64 Ft
Euró
391,84 Ft
Font
458,01 Ft
Bitcoin
62,850 $

Így néz ki a kétségbeesés a gyakorlatban, amit az intenzív osztályok megtelése okoz

Csúcson van a kórházba ápolt koronavírus-fertőzöttek száma az Egyesült Államokban, továbbra is több mint 110 ezer személy szorul ellátásra a középsúlyos vagy súlyos megbetegedése miatt. A kórházak kezdenek teljesen megtelni, az egészségügyi dolgozók és a kórház vezetés pedig egyre kétségbeesettebb módszerekhez kezd nyúlni.

Egészség/Életmód

Nagy Noel

Szerkesztő

Csúcson van a kórházba ápolt koronavírus-fertőzöttek száma az Egyesült Államokban, továbbra is több mint 110 ezer személy szorul ellátásra a középsúlyos vagy súlyos megbetegedése miatt. A kórházak kezdenek teljesen megtelni, az egészségügyi dolgozók és a kórház vezetés pedig egyre kétségbeesettebb módszerekhez kezd nyúlni.

Kalifornia példája tragikusan szemlélteti, hogy néz ki a gyakorlatban, amikor a koronavírus-fertőzöttek hatalmas mennyiségű még a legmagasabb minőségűnek gondolt egészségügyi ellátórendszereket is milyen mértékben túl tudja terhelni. Soron kívül A hét első felében napsütés, a második felében esős és szeles lesz az idő

Kaliforniában összesen eddig 1.65 millió fertőzöttet találtak, akik közül 21 400 beteg hunyt el, és ezek a számok a többi államhoz képest arányosan „jónak” mondhatók – jegyzi meg a Los Angeles Times. A Hálaadásnak és a fellazuló figyelemnek következtében viszont nagyon súlyos hullám kapta el a nyugati parti államot az elmúlt hetekben.

Los Angeles megyében például annyira kezd súlyossá válni a kórházak megteltsége, hogy néhány kórházban akár hat órát kell várni a mentőautónak, mire a sürgősségi osztályon le tudja tenni a beteget. Néhány koronavírus-beteget egyszerűen arra kérnek, hogy üljön a sürgősségi osztály várótermében, hogy a mentőautó össze tudja szedni a következő beteget.

Kaliforniában is gondot jelent a megfelelő szakemberek hiánya, ezért már a tengerentúlról akarnak áthozni szakszemélyzetet, ausztrál kórházakkal is tárgyaltak már e kérdésben. Nem véletlenül akarnak minél szakápolót és szakorvost, mivel egyre több ideiglenes, nem súlyos fertőzötteknek való kórházat állítottak fel, többek között San Diegóban és Sacramentoban.

A kórházigazgatók és egészségügyi tisztviselők már egyetértenek abban, hogy az egészségügyi ellátás válsághelyzetbe kezd süllyedni, de attól tartanak, hogy az igazi túlterheltség még csak most következik. Santa Clara megye egyik egészségügyi vezetője, Dr. Sara Cody például meglehetősen vészjósló nyilatkozatot tett a napokban.

„Nagyon megfeszített tempóban működik az egészségügyi ellátórendszer nálunk. Nem kerültünk még az összeomlás szélére, de biztos léptekkel masírozunk abba az irányba”

Dr. Ahmad Kanal, szintén Santa Clara megye egyik vezetője pedig úgy fogalmazott, hogy próbálkoznak ugyan folyamatosan növelni a kórházak kapacitásait, úgy véli, ez nagyon hasonló a lufihoz: lehet fújni egy darabig, de egy idő után szétdurran, és nem marad semmi. Megjegyzi: sikerült jelentősen kiterjeszteni a kórházakat, de már a kiterjesztett részeken is egyre nagyobb a nyomás.

Dél-Kaliforniában arról számoltak be kedden, hogy nagyjából 1.7%-nyi intenzív osztálybeli kapacitás maradt, míg Riverside megyében teljes telítettségről jelentettek. San Joaquin völgyben sem sokkal jobb a helyzet, ott szombat óta 0 és 1.6% közötti szabad kapacitásról jelentek a hatóságoknak, így ott is teljes a telítettség. A helyzet Észak-Kaliforniában jobb némileg, ott 29.8%-nyi szabad ágy van még.

Néhány megye arra kérte például az állami hatóságokat, hogy küldjenek plusz szakszemélyzetet, mert nem bírják tartani a lépést a nagy ütemben beáramló fertőzöttekkel, viszont az állami vezetés közölte velük, hogy egyszerűen akkora a kereslet, hogy nem tudnak mit csinálni. A Riverside megyei egészségügyi hivatal megerősítette, hogy az ő kérelmüket is elutasították.

„A helyzet csak egyre rosszabb lesz. Politikai hovatartozástól függetlenül abban egyetérthetünk, hogy amikor az embertömegek ünnepek alkalmából nagyobb összejöveteleket tartanak, az hozzá fog járulni az esetszámok berobbanásához”

Washington 2020 október 27 A koronavírus járványban meghalt emberek emlékére földbe tűzött fehér zászlók a washingtoni Robert F Kennedy Emlékstadion előtti téren 2020 október 27 én Suzanne Brennan Firstenberg amerikai művész Amerikában hogyan történhetett ez meg című installációja több mint kétszázezer fehér zászlóból tevődik össze Az új <strong>koronavírus<strong> előidézte Covid 19 betegségben elhunytak száma a 250 ezerhez közelít az <strong>Egyesült<strong> Államokban MTIEPAMichael Reynolds

Az állam eddig minden megtett, hogy a képzett szakápolókat áthelyezze, viszont ez a kapu az újabb hullám miatt tulajdonképpen bezárult. A személyzeti hiány pedig ahhoz vezet, hogy a 10 hónapja a frontvonalon harcoló orvosok és ápolók még inkább leterheltté és fáradttá válnak, ami pedig hibákhoz és rosszabb minőségű ellátáshoz vezet.

Dr. Cody könnyes szemmel úgy fogalmazott, hogy a „legsötétebb napok még hátra vannak”, és jelenleg a lehető legrosszabb forgatókönyv van kibontakozóban, ilyen rossz helyzetük a járvány során még nem volt. A probléma pedig az, hogy annyi helyen robbant be a járvány országszerte, hogy lényegében sehova sem tudnak fordulni segítségért.

A legrosszabb forgatókönyv pedig a láthatáron van. Egy intenzív osztálybeli szakápoló alapvetően két-három betegre tud figyelni egyszerre, így biztosítható csak a magas minőségű ellátás. A legrosszabb forgatókönyv szerint ezen szakápolóknak akár hét betegre is figyelniük kell egyszerre, ez viszont annyira megterhelő, hogy nem csak a koronavírus-fertőzöttek, de az egyéb súlyos betegek körében is növekedni fog a halálozási ráta.

Ez történt tulajdonképpen az abszolút fertőzési epicentrumokban is, mint amilyen Észak-Olaszország vagy New York volt a járvány első hulláma idején. Annyi betegre kellett volna felügyelni a szakorvosoknak és szakápolóknak, ami lehetetlen feladatnak bizonyult, és az ágyhiánnyal együttvéve ez egy borzalmas halálozási rátát okozott mindkét helyen.

A kórházak pedig már kétségbeesésükben megkezdték az ápolók egy részének átképzését, hogy intenzív ellátásra is képesek legyenek, őket főként a sürgősségi osztályokra képzik át. Erről viszont már több szakértő elmondta, hogy egy ilyen rövid idő alatt ez szinte lehetetlen feladat, és nem lesz olyan minőségű az ellátás, mint szeretnék.

A kórházak pedig arra készülnek fel egész Kaliforniában, hogy csak rosszabbá fog válni a jelenlegi rémálomszerű helyzet, ugyanis még csak most kezdenek megbetegedni azok, akik a Hálaadás ideje alatt fertőződtek meg. A jelenlegi becslések szerint ráadásul Újévig nem is fog nagyon javulni a helyzet, ami a napi fertőzötteket illeti.

„Nagyon aggódunk, hogy nem vagyunk képesek megfelelő minőségű ellátást biztosítani. A helyzet azonban csak romlani fog, már készülünk az igazi pokolra, ami nagyjából két múlva várhat”

mondta az egyik orvos.

Nem véletlen, hogy Kalifornia kormányzója, Gavin Newsom kijárási korlátozásokat vezetett be, és napi szinten mondja el a különböző sajtótájékoztatókon, hogy mindenki legyen nagyon óvatos, mert még „nem érkeztünk el a célvonalhoz”. Többen úgy vélik, hogy az ünnepek ezen a helyzeten csak rontani fognak, újabb tömeges fertőzéseket előidézve ezzel.

Sacramento 2020 május 8 A koronavírus járvány miatt Kalifornia államban bevezetett korlátozó intézkedések teljes eltörlését követelő tüntetés résztvevője náci köszöntésre lendíti karját a Gavin Newsom kaliforniai kormányzót Hitler bajusszal és náci horogkereszttel ábrázoló és a zsarnokságának befejezését követelő plakát mellett az állam sacramentói parlamentje előtt 2020 május 7 én MTIEPAJohn G Mabanglo

Fresno megyében aggódnak talán a leginkább az összes kaliforniai megye közül, mivel annak ellenére, hogy 1 millió lakosa van a megyének, mindössze 16 elérhető intenzív osztálybeli ágyuk van, nagyon sok helyen ez a szám 0. Az egyik kórházi dolgozó szerint olyan súlyos problémát jelent a személyzethiány, hogy kezd a szituáció a tavaszi New Yorkra emlékeztetni.

A legnagyobb aggodalmat összességében az okozza, hogy egyszerre romlik rohamosan a kórházak kapacitási helyzete, miközben az orvosok és ápolók egyre fáradtabbak. Az egészségügyi dolgozók számára pedig pont ez okozza az igazi félelmet:

„Hallható az a hihetetlen aggodalom a sürgősségi szobából, és az elsővonalbeli dolgozóktól, sokkal rosszabb, mint ami márciusban volt. Senki nem akar ilyen helyzetbe kerülni, amikor azzal kell szembesülni, hogy nem tudja a legmagasabb szintű ellátást biztosítani”

mondta Dr. Kirsten Bibbins-Domingo, egy San Franciscói korház intézetvezetője.

Dr. Robert Levin, Ventura megye egészségügyi vezetője pedig szintén nem tudott bíztató szavakkal szolgálni: „az egekig fognak szökni a számok, olyan emberek fognak meghalni, akiknek nem kellett volna meghalnia”. Ventura megyében nagyon gyakran kritizálják a két nagy párt hívőit, amiért a beltéri vallási szertartásokat és a sportrendezvényeket engedélyeznék, ilyen számok mellett.

Mindkettő nagy veszélyt hordoz, ugyanis a templomokban gyakran egymás hegyén-hátán ülnek az emberek, míg a szabadtéri és beltéri sportrendezvényeken szinte senki nem visel maszkot. Dr. Levin el is mesélt egy esetet, amikor több százan gyűltek össze karácsonyi dalokat énekelni, és a legtöbbjükön még csak maszk sem volt.

„Ebben mégis mi a fene az elfogadható? Semmi. Ez egyszerűen menthetetlen egy világjárvány kellős közepén. Együtt kell működnünk, mintha háborúban lennénk”

mondta frusztráltan Dr. Levin.

Dr. Mark Lepore, Ventura megye egyik kórházának intenzív osztálybeli orvosa pedig már az intenzív ellátás összeomlásával kalkulál, hogy a megyében a betegek száma meghaladja a kapacitást, ezért óva int a nagyobb karácsony összejövetelektől:

„Hogy mit jelent a kapacitás meghaladása? Amikor bevisznek a kórházba, de nem tudnak sehol elhelyezni, és egyszerűen nincs olyan dolgozó, aki tudna veled foglalkozni. Inkább mondd meg a többieknek, hogy következő karácsonykor találkoztok. Ez a fontos: nem akarjuk azt, hogy beteg legyen a családtagod, és mi ne tudjunk gondoskodni róla”