Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,89 Ft
Euró
392,92 Ft
Font
458,73 Ft
Bitcoin
64,533 $

Hátborzongató fotón láthatjuk a Tejútrendszer mágneses viharoktól izzó központját

Miközben a világon mindenki a koronavírus-járványra figyel, egy csillagász lassan egy éve az univerzum egyetlen szegletére szegezte távcsövét.

NASA
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Massachusettsi Amherst Egyetem asztronómusa, Daniel Wang 2020-at azzal töltötte, hogy a Tejútrendszer centrumára összpontosította nagy teljesítményű távcsövét és kameráját. Az eredmény végül 12 hónapnyi kitartó munka után egészen káprázatosra sikeredett, a fotót a NASA is közzétette hivatalos weboldalán.

A fénykép összesen 370 különböző megfigyelésből tevődik össze, amit a Chandra X-Ray Obszervatórium távcsövével készített Wang, továbbá a Dél-Afrikában található rádióteleszkópot is felhasználta a képalkotáshoz. Soron kívül Halálra ítéltek egy iráni rappert, amiért részt vett egy 2022-es tüntetésen

A fotón anyagalaxisunk erőteljes fényektől izzó központja sejlik fel, amelyet szuperállapotba került gázok és mágneses viharok tarkítanak, melyek alapján a Tejútrendszer centruma korántsem tűnik barátságos helynek.

„Az erőszakos, energiától duzzadó ökoszisztémát láthatjuk a fotón, ami a galaxis mélyén húzódik. Rengeteg szupernóva-maradvány is felbukkant a felvételeken, néhol fekete lyukak és neutroncsillagok részeit is megtalálhatjuk. Minden egyes röntgensugárfolt egy energetikai forrást jelöl, melyek többsége a központban helyezkedik el” – magyarázta Wang.

A gyönyörű, egyben hátborzongató fénykép tökéletes tanúbizonysága annak, hogy galaxisunk rengeteg szépsége ellenére nem egy kellemes hely, így ha földönkívüliek után szeretnénk keresgélni, sokkal inkább olyan régiókat kell azonosítanunk, amelyek Naprendszerünkhöz hasonlatosak.

Fotó NASA