Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,02 Ft
Euró
392,53 Ft
Font
457,57 Ft
Bitcoin
64,423 $

Hamarosan dönteni kell az árstopokról, de mi lesz velük?

A kormány által bevezetett árstopok egy része október 1-jével járna le.

Fotó: Unsplash
Gazdaság

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

Október 1-jén lejár a benzinárstop és az élelmiszerárstop. Gulyás Gergely azt mondta szeptember 8-án, hogy a következő kormányülésen arról is fognak döntést hozni, azonban az elmúlt időszakban már több helyen felmerült, hogy esetleg meg kellene szüntetni őket. 

A Világgazdaság arról ír, hogy akár ezen a hétvégén, de az is benne van a pakliban, hogy majd csak a következő héten tárgyalnak a kérdésről a kormánytagok, az a biztos, hogy hamarosan dönteni kell, és három út áll a kormány előtt.  Soron kívül Teljesen földbe állt tavaly a lakáshitelezés Magyarországon, soha nem látott adatok érkeztek

„A két szélsőséges eset valószínűsége talán kisebb, így leginkább valamilyen köztes megoldás képzelhető el. Például az üzemanyag litere nem 480, hanem 500 vagy 550 forintba kerül majd” – nyilatkozta a VG-nek Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője.

A szakértő úgy gondolja, hogy az élelmiszerek esetében nehezebb a harmadik utat meghatározni, esetleg lehet, hogy meghatározzák, hogy hány százalékos emelés történhet. 

Regős Gábor megjegyezte, szerinte a hatósági árak is hozzájárultak ahhoz, hogy a fogyasztás bővülni tudjon, a reálbérek változása pedig pozitív maradjon. Ennek tekintetében az ársapka egy fontos eszköz az infláció visszafogásában, illetve a háztartások jobb életszínvonalának biztosításában.

Úgy véli, hogy ha maradnak az árstopok, akkor az nehéz helyzetbe hozná a termelőket és a kereskedőket, de lakosságnak mindenképpen jó lenne. A kivezetés magasabb inflációt jelentene, és csökkentené a fogyasztás volumenét, de a kereslet-visszafogás a hiányt is enyhítené – teszi hozzá az Index

Viszont ha a kereslet jelentősebben visszaesik a magas árak miatt, az már bizony negatív következmény, nemcsak a kereskedőkre, hanem természetesen a lakosságra nézve is” – mondta Regős Gábor a Világgazdaságnak.

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter azt nyilatkozta pár héttel ezelőtt, hogy „az árstopok betöltötték szerepüket, viszont csak átmeneti nehézségek kezelésére valók, a fenntartásuk pedig már egyre drágább”.  

Kiemelte, hogy addig jó volt az árstopos intézkedés, amíg a helyzet átmeneti volt, ha viszont állandóvá válik, nem fenntartható. Az ő személyes véleménye az, hogy már betöltötték a szerepüket, ezért mérlegelni kell ezen intézkedések fenntarthatóságát az infláció és a fenntarthatóság szempontjából. 

Indul a strandszezon, ennyivel kell többet fizetnünk tavalyhoz képest

Az jó hírt jelent, hogy a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. fürdői a 2023-as inflációnál kevesebbel emelik a belépőjegyeik árát.