Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,51 Ft
Euró
389,40 Ft
Font
455,31 Ft
Bitcoin
56,772 $

Felhasználók utáni kémkedéssel vádolnak néhány mobilgyártót

A feltételezések szerint egyes gyártók a felhasználók tudta nélkül továbbítanak személyes adatokat harmadik felek számára.

Fotó: Pexels / Illusztráció
Mobil

Szabó Kata

Szerkesztő

Az Edinburgh-i Egyetem és a Trinity College három informatikusa azt állítja, hogy néhány népszerű kínai telefongyártó a felhasználó beleegyezése nélkül továbbít érzékeny adatokat harmadik felek számára.

Az informatikusok megállapítása szerint a Kínában vásárolt készülékek hemzsegnek az olyan szoftverektől, amelyek engedély nélkül továbbítják a felhasználói adatokat. Mindez azért lehet különösen problémás, mert a felhasználók egyre inkább elvárják, hogy adataik biztonságban legyen. Soron kívül Térképen a fővárosi patkányhelyzet

A teszt elvégzéséhez a szakemberek több készüléket is vásároltak Kínában, olyan népszerű gyártóktól, mint a OnePlus, a Realme, vagy épp a Xiaomi. A vizsgálat során nemcsak a telepített alkalmazásokat vették górcső alá, de átnézték az operációs rendszert is, ami rendszerint módosított Android volt.

Fotó arXiv

A teszt során minden készüléken beállították, hogy semmilyen adatot ne továbbítsanak a szolgáltatónak és harmadik feleknek sem, illetve felhőszolgáltatásokhoz sem csatlakoztak, ennek ellenére a különböző szoftverek adatokat továbbítottak a szolgáltató, a készülékgyártó és más harmadik felek irányába is.

A továbbított adatok között volt MAC-cím, aktuális tartózkodási hely, a felhasználó telefonszáma, a névjegyzék és más szöveges métaadat is, írja a Tech Xplore.

A szakemberek véleménye szerint a vizsgált készülékek elegendő adatot továbbítottak ahhoz, hogy beazonosítható legyen a felhasználó helyzete és tevékenysége. A vizsgálat végezetül azt is megállapította, hogy az adattovábbítás abban az esetben sem szűnt meg, ha az adott felhasználó külföldre vitte a telefonját.

A tanulmány szerint elsősorban a Kínában vásárolt készülékek bizonyultak problémásnak, ugyanis amikor megvizsgálták az operációs rendszer helyi és a globális piacra változatát, azt vették észre, hogy előbbi 3-4x több előretelepített szoftvert tartalmazott, mint az utóbbi, többek között az európai piacra szánt változat.

Eljárást indít a Meta ellen az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság eljárást indít a Meta Ellen a hamis hírek megfelelő szűrésének elmulasztása miatt.