Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,96 Ft
Euró
392,60 Ft
Font
457,77 Ft
Bitcoin
64,541 $

Kiderült, mit tud a fejlesztésben lévő magyar koronavírus elleni gyógyszer

Az ELTE Természettudományi Karának dékánja már azt is tudja, mikor dobhatják piacra az ígéretes készítményt.

Unsplash
Belföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Kacskovics Imre immunológus professzor az InfoRádiónak adott interjújában elmondta, az állatkísérletek és toxikológiai vizsgálatok elvégzése után várhatóan 2023 elején kezdődhet a magyar fejlesztésű koronavírus elleni készítmény klinikai tesztelése:

Sikerült olyan molekulákat azonosítanunk, amelyek újak, olyan értelemben, hogy szerintünk szabadalmaztathatóak, és ezekről a molekulákról, hatóanyagokról sikerült nyáron kimutatnunk, hogy megakadályozza a vírust abban, hogy megfertőzze a sejteket.” Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

Egyébként Pécsett Jakab Ferenc professzor mutatta ki. Jelenleg zajlanak azok az állatkísérletek, amelyek azt hivatottak megvizsgálni, hogy az állatokat megvédi-e a fertőzéstől és a betegségtől. Nagyon bizakodóak vagyunk, hogy ezek a kísérletek sikeresek lesznek és ki tudjuk választani azt a molekulát, amelyet továbbviszünk a gyógyszerfejlesztés útján” – tette hozzá a szakember.

Kacskovics kiemelte, a toxikológiai vizsgálat során nem csak azt lesz fontos bizonyítani, hogy a gyógyszer a fertőzést kivédi, hanem nagyon fontos igazolni, hogy nem is okoz más megbetegedést. Arra a kérdésre, hogy kik kaphatják meg a gyógyszert, a dékán azt felelte: mindenki.

„Egy antitesthez hasonlít ez a gyógyszer, megelőzésre is használható. Ez alatt azt kell érteni, hogy ha valaki a védőoltásoktól nem lesz védett, nem lesz immunválasza, az ő szervezetét meg lehet védeni ezzel a gyógyszerrel. A védelem általa nagyon hamar kialakul, 6-10 óra után, a védelem pedig 3-4 hónapig is kitarthat.”

A szakember figyelmeztetett, ez kiegészítő védekezési forma lehet a már létező védőoltások mellett a gyengébb immunrendszerűek számára, de még az egészséges emberek között is lehet néhány, akik „ilyen-olyan okoknál fogva nem lesznek védettek az oltástól”.