Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,71 Ft
Euró
386,98 Ft
Font
451,92 Ft
Bitcoin
66,930 $

Előrelépés történt a háború sújtotta országban

Országos tűzszünetről állapodtak meg az észak-afrikai Líbiát hatalmuk alatt tartó különböző kormányok, melyről a szándéknyilatkozatot mind a nemzetközileg elismert tripoli kormány, mind a tobruki ellenkormány is megerősítette.

Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő
TÉMÁK

Országos tűzszünetről állapodtak meg az észak-afrikai Líbiát hatalmuk alatt tartó különböző kormányok, melyről a szándéknyilatkozatot mind a nemzetközileg elismert tripoli kormány, mind a tobruki ellenkormány is megerősítette.

Líbiát még 2011-ben érte utol az arab tavasz tüntetéshullám, mely a közel-keleti és észak-afrikai országokon söpört végig akkoriban, régóta tartó autoriterek és monarchiák bukását okozva. Líbiában Moammer Kadhafi akkori diktátort buktatták meg és gyilkolták meg a feldühödött tüntetők, mely azonban katasztrofális következményeket vont maga után. Soron kívül Pünkösd: vasárnap és hétfőn is zárva lesznek az üzletek

Líbia a nemzetközi politikai játszmák egyik színhelyévé vált, miközben az ország káoszba süllyedt, jóformán egy megbukott állam képét mutatta az elmúlt évtizedben. Az erőszakos cselekmények széleskörűvé váltak, emberek tucatjai vesztették életüket, a mélyszegénység megnőtt és még rabszolga-kereskedelemről, mint létező jelenségről is voltak beszámolók korábban.

A történetnek két fő szereplője van, egyrészt a Tripoli központú, nemzetközileg is elismert kormány, másrészt a Halifa Haftár tábornok által vezetett, Tobruk központú ellenkormány. A felek között kilenc éve zajlik a fegyveres konfliktus, ám június óta kisebb patthelyzet alakult ki, melynek tetejében külföldi nyomást is kaptak Németország, Törökország és Katar részéről.

Pénteken egész országra kiterjedő tűzszünetet jelentett be mindkét fél, ugyan a tripoli székhelyű kormány arra kérte a tobruki ellenkormányt, vonja ki erőírt a kulcsfontosságú olajtermináloknak otthon adó Szirt városából. A kőolajtermelés blokádjának feloldására mindkét fél hajlandó, Haftárék korábban nyomásgyakorlás céljából vezették ezt be.

A felek abban is egy állásponton vannak, hogy az olajból származó bevételek az állami olajvállalat külföldön fenntartott számlájára kerüljenek. Ezen felül megegyeztek egy közös rendvédelmi erő felállításáról, mely az olajterminálokat őriznék. Történt még egy megállapodás, melynek alapján parlamenti és elnökválasztást is rendezhetnének, akár már jövő márciusban.

Az AP hírügynökség szerint rendkívül váratlan bejelentések történtek még a patthelyzet ellenére is, viszont többek között Egyiptom és az ENSZ is üdvözölte a két fél közeledését. Az ENSZ ezen felül azt is követelte, hogy mindkét oldalról azonnali hatállyal távozzon az összes külföldi zsoldoskatona, akiből több ezer is lehet Líbiában.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/tetoponton-a-feszultseg-katonai-puccs-tortent-egy-orszagban/

Lemondással fenyegetőzik az izraeli védelmi miniszter, ha nem fogadják el a háborús tervét

Az izraeli háborús kabinet egyik tagja lemondással fenyegetőzik, amivel válaszút elé állította Benjamin Netanjahu miniszterelnököt.

Nem szeretik a fiatalok, ha az influenszerek politizálnak

Egy friss felmérés szerint a magyar fiatalok többsége nem különösebben vevő az influenszerek politikai állásfoglalására.

Kirúghatja a Barcelona Xavit, de az a klubnak is nagyon fájna

A Mundo Deportivo friss beszámolója szerint jelentős anyagi terhet jelentene a Barcelonának, ha úgy döntene, hogy végül meneszti Xavit a vezetőedzői posztról.