Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,65 Ft
Euró
389,55 Ft
Font
455,48 Ft
Bitcoin
57,467 $

A béranyaságot is vállalnák a gyermektelenek, ha a törvény lehetővé tenné

A családból való kiemelés a legtöbb gyermek számára egy életre szól, és állami gondozásban nőnek fel, dacára annak, hogy az örökbefogadásra váró párok listája hosszú.

Fotó: atyanaO / Twenty20
Egészség/Életmód

Czinder Tímea

Szerkesztő

A gyermekvállalási elképzelésekről készített felmérést az SOS Gyermekfalvak, amelyben a kérdések az örökbefogadás, béranyaság és házasság témáját járták körbe. A több mint ezer ember válaszán alapuló eredmény alapján lazul a házasság szerepe, és a megkérdezettek fele akár egyedül is vállalna gyermeket, ha a sors úgy hozná.

A válaszadók 81,7 százaléka az örökbefogadást részesítené előnyben, amennyiben nem születhetne természetes úton gyereke, 71 százalék azonban a lombikot is bevállalná a gyermekáldás érdekében. A megkérdezettek harmada elképzelhetőnek tartaná, hogy béranyát fogadna, amennyiben a jogszabályok megengednék. Soron kívül Szentkirályi Alexandra: „Felháborító Karácsony Gergely műmacsó stílusa”

A válaszaszadók fele szerint 2 gyermek az ideális, minden negyedik ember számára azonban 3 gyermekkel teljes a család. A kitöltők fele úgy gondolja, a legjobb, ha az édesanya a gyermek 3 éves koráig otthon marad, harmaduk szerint azonban elegendő az első 2 évben.

A legtöbben (74,3 százalék) a házasságot tartják gyermekvállalás szempontjából az ideális párkapcsolati formának, de csak minden negyedik ember véli úgy, hogy ez elengedhetetlen a családalapításhoz – számolt be az NLC.

A válaszolók fele a bejegyzett élettársi kapcsolatot és nem dokumentált párkapcsolatot is megfelelő háttérnek érzi a gyermek érkezéséhez. Minden második ember partner nélkül is vállalna gyereket, 20 százalékuk pedig határozatlan a kérdésben.

A felmérés kitért rá, hogyan vélekednek az emberek arról, ha egy gyermekvédelmi gondoskodásba vett gyermek visszakerül a családjához. A megkérdezettek 80 százaléka nem talált ebben kivetnivalót, amennyiben az ok a család lakhatásának rendeződése, alkoholproblémák fennállása esetén azonban csak minden második ember támogatta a hazakerülést.

A családon belüli erőszak miatt kiemelt gyermekeket a válaszadók 40 százaléka engedné vissza családjához, amennyiben a kiváltó ok megszűnt.

„Évente közel 800 olyan gyermek van, aki 10 évesnél idősebb vagy fogyatékkal él, így nincs esélye az örökbefogadásra, miközben 2700 pár várakozik gyermekre. Ha egy gyermeket egyszer kiemeltek a családjából, 10-ből 8 esetben ez egy életre szól. Ezért van szükség az SOS-nevelőszülőkre és támogatásukra is, hogy minden gyerek családban nőhessen fel”

– számolt be Szilvási Léna, az SOS Gyermekfalvak vezetője.

Hozzátette, éves szinten az állami gondozott gyermekek 4-5 százaléka kerül vissza vér szerinti családjába, és 7 százalékban fogadják őket örökbe. A legtöbb esetben azonban a nevelőszülőkhöz került gyermek gyermekvédelmi gondoskodásban nő fel.

Eljárást indít a Meta ellen az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság eljárást indít a Meta Ellen a hamis hírek megfelelő szűrésének elmulasztása miatt.