Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,11 Ft
Euró
391,94 Ft
Font
457,74 Ft
Bitcoin
64,150 $

A napsugarak blokkolásával megelőzhető a globális felmelegedés – vagy mégsem?

Klímakutatók utolsó ötlete az lenne a globális felmelegedés megfékezésére, hogy a sztratoszférába aeroszolt injektálnának, melyek elméletben visszaverhetnék a káros napsugarakat a Földtől.

Pixabay
Greenbox

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Habár a felvetés tudományos szempontból logikusnak hangzik, a legújabb kutatások alapján sokkal több negatív hatással járhatna, mint pozitívummal – olvasható az Ars Technica riportjában.

A modellek alapján az atmoszférába fecskendezett reflektív részecskék valóban segíthetnek lehűteni a bolygót, azonban az ökológiai hatásai sokkal veszélyesebbek lehetnek, mint azt korábban gondolták. Soron kívül Súlyos mentőautó-baleset történt Budapesten

Az egyik múlt héten közzétett tanulmányban rámutattak, hogy a sztratoszférába injektált aeroszolok visszafordíthatatlan utóhatásokat generálhatnának, amelyekkel tönkretehetnénk a Föld ökoszisztémáját, így más megoldás után kell néznünk, ha a klímaváltozás enyhítése a fő célunk.

Alan Robock, a Rutgers Egyetem környezetvédő szakembere arról írt, hogy sokkal jobban nézett ki szimulációként az eljárás, mint ahogyan az a valóságban lejátszódna, ezért egyáltalán nem tartja jó ötletnek, ha a jövőben erre alapoznák a globális klímakatasztrófa megoldását.

A geomérnököknek szoros együttműködésben szükséges dolgozniuk a környezetvédőkkel, máskülönben ellentmondásos tanulmányok születhetnek, amelyek arra ösztönözhetik akár a döntéshozókat is, hogy hamis úton induljanak el egy zöldebb jövő felé.

„Az eredmények legfőbb üzenete, hogy az akadémiáknak és a kutatóintézeteknek követniük kell egymás kutatásait, és sokkal óvatosabb konklúziókat kell levonnunk, elkerülve ezzel a jövőbeni problémákat” – magyarázta Christopher Field, az amerikai Nemzeti Akadémia elnöke.