Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,39 Ft
Euró
392,42 Ft
Font
457,23 Ft
Bitcoin
64,482 $

WHO: a koronavírus terjedése gyorsabb ütemben halad, mint a vakcinák globális bevezetése

A globális egészségügyi vezetők azt szorgalmazzák, hogy a jövő évi németországi G7-találkozóig a világ lakosságának legalább 70 százalékát oltsák be, amihez 11 milliárd adag oltóanyagra lenne szükség.

Fotó: MTI/EPA/Keystone/Laurent Gillieron
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

A WHO most arra figyelmeztetett, hogy a koronavírus gyorsabban terjed, mint az oltóanyagok bevezetése, és azt mondta, hogy a G7-ek fogadalma, miszerint egymilliárd adagot osztanak meg a szegényebb nemzetekkel, egyszerűen nem elégséges. A globális egészségügyi vezetők arra is figyelmeztettek, hogy az ígéret túl kevés és túl késő, mivel több mint 11 milliárd adag oltóanyagra van szükség.

Az oltásokhoz való hozzáférés egyenlőtlenségei miatti felháborodással szembesülve a hétvégén az Egyesült Királyságban tartott csúcstalálkozón a G7 ígéretet tett arra, hogy a februárban ígért 130 millióról egymilliárd fölé emelik az összesen felajánlott adagok számát. Soron kívül 100 milliós kártérítést ítéltek oda a bicskei gyermekotthon áldozatainak

„Üdvözlöm a bejelentést, hogy a G7-országok 870 millió (új) oltóanyagadagot adományoznak, elsősorban a Covaxon keresztül. Ez nagy segítség, de többre van szükségünk, és gyorsabban. Jelenleg a vírus gyorsabban terjed, mint a vakcinák globális elosztása. Naponta több mint 10 ezer ember hal meg … ezeknek a közösségeknek vakcinákra van szükségük, és most van rájuk szükségük, nem jövőre”

– mondta újságíróknak Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet vezetője.

Míg sok gazdag országban az emberek a magas oltási arányoknak köszönhetően visszatérnek a normális élethez, a világ kevésbé jómódú részein továbbra is hiánycikk a vakcina. A beadott adagok számát tekintve a Világbank meghatározása szerint a G7-ek és az alacsony jövedelmű országok között 73:1 az aránytalanság. A G7-ek által adományozott adagok nagy részét a Covaxon, egy olyan globális szervezeten keresztül fogják szűrni, amelynek feladata az oltóanyagok méltányos elosztásának biztosítása.

A WHO, a Gavi oltóanyag-szövetség és a CEPI, a Coalition for Epidemic Preparedness Innovations nevű szervezet által működtetett szervezet eddig több mint 87 millió adag oltóanyagot szállított 131 országba, ami jóval kevesebb a vártnál. A WHO azt szeretné, ha a világ lakosságának legalább 70 százaléka be lenne oltva a G7-ek következő, jövő évi németországi találkozójáig.

„Ehhez 11 milliárd adagra van szükségünk. A G7 és a G20 képes ezt megvalósítani”

– mondta Tedrosz.

Az Orvosok Határok Nélkül orvosi jótékonysági szervezet eközben megkérdőjelezte, hogy a G7-ek mennyire őszinték a vakcinák méltányosságára való törekvésben.

„Több egyértelműségre van szükségünk az adományozott dózisok tényleges számát illetően, és hogy pontosan mennyi időbe fog telni, amíg ígéreteiket valódi hatásra és hozzáférésre váltják”

– mondta Hu Juanqiong, az Orvosok Határok Nélkül munkatársa.

Az adagok megosztása mellett a G7-ek járványellenes terve a jövőbeli járványok megelőzésére irányuló kötelezettségvállalásokat is tartalmaz: a vakcinák kifejlesztéséhez és engedélyezéséhez szükséges idő 100 nap alá csökkentését, a globális felügyelet megerősítését és a WHO megerősítését. Szakértők azonban szkeptikusan nyilatkoztak arról, hogy különösen az utolsó pontot hajlandóak lesznek-e véghez vinni.

A Kereskedelmi Világszervezetben hónapok óta tartó viták után most kezdődtek meg a teljes körű tárgyalások a koronavírus elleni vakcinák, valamint a világjárvány elleni küzdelemhez szükséges egyéb orvosi eszközök szellemi tulajdonjogi védelmének lehetséges felfüggesztéséről. A WHO és partnerei is kiemelték, hogy a világjárvány leküzdéséhez sürgősen szükség van tetemes mennyiségű pénzre is.

Idén ugyanis még több mint 13,2 milliárd euróra van szükség ahhoz, hogy teljes mértékben finanszírozni lehessen a koronavírus elleni kezelések és a fertőzés elleni vakcinák gyártásának felgyorsítására és az azokhoz való hozzáférésre irányuló erőfeszítéseket – írja a TRT World.

Vitézy Dávid azt ígéri, ha megválasztják, jönnek az olcsóbb Sziget-jegyek

Elmondása szerint egy hosszabb távú megállapodást kötne a Sziget Fesztivál szervezőivel, erre pedig már a fesztivál igazgatója is reagált, aki inkább a K-hidat újíttatná fel.