Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,96 Ft
Euró
392,60 Ft
Font
457,77 Ft
Bitcoin
64,541 $

20 kilométeres lyukat fúrnak a Földbe, hogy kinyerjék belőle a lehető legtöbb energiát

Az MIT kutatói elnyertek egy pályázatot, melynek révén finanszírozzák azon projektjüket, amivel 20 kilométer mélyre fúrhatnak, hogy begyűjtsék a lent szunnyadó energiát.

Pixabay
Technológia

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A Quaise névre hallgató startup februárban kaparintott meg egy 40 millió dolláros tendert, amit az amerikai kormány írt ki. A pénzt a cég szerint arra fordítják, hogy fúziós technológiát felhasználva minden idők egyik legmélyebb lyukát fúrják a Földbe.

Ha sikerül megvalósítani eredeti terveiket, akkor az embereknek hozzáférést biztosíthatnának a szinte korlátlan és környezetvédelmi szempontból teljesen tiszta geotermikus energiához – írta a New Atlas. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

A fúziós technológia alkalmazása rengeteg előnnyel járhat, hiszen a jelenleg használatos, hagyományos fúrószerszámok csak korlátozott mélységig tudnak behatolni a talajba, amint forróbb rétegekbe érnek, elveszítik funkcionalitásukat.

A Quaise viszont egy girotronnak nevezett gépet használna, amit általában elektromágneses hullámok létrehozására alkalmaznak a fúzió reaktorokban a plazma túlmelegítésére, jelen esetben viszont a talajt céloznák meg, és energiasugarakkal fúrnának bele.

Mindezek által olyan mélységbe juthatnának el, ahol eddig még egyszer sem jártak, és elméletileg az is lehetséges lenne, hogy a Föld bármely pontján geotermikus energiát termeljenek a módszer révén.

Természetesen a technológia még kiforratlan, és rengeteg fejlesztési fázison kell átmennie, az első működőképes gépek üzembe helyezését leghamarabb 2024-re ígérik, kereskedelmi forgalomba pedig 2026-ban tervezik állítani, bár a költségek miatt egyelőre kérdéses, sikerül-e realizálni a projektet.

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja