Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,59 Ft
Euró
389,35 Ft
Font
453,65 Ft
Bitcoin
62,584 $

Von der Leyen: Az uniónak muszáj megfontolnia a kötelező védőoltás lehetőségét

Az Európai Uniónak muszáj megfontolni a kötelező védőoltás lehetőségét a rendkívül fertőző omikron variáns európai terjedése miatt – jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke felszólal az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2021. november 23-án. MTI/AP/Pool/Christian Hartmann
Európa

Kornis Vivien

Szerkesztő

Von der Leyen az EU 27 tagállamát az emlékeztető dózisok beadása folyamatának meggyorsítására sürgette, a Bizottság közleménye pedig támogatását fejezte ki azon országok felé, amelyek a beutazás előtti PCR-tesztek ideiglenes bevezetése mellett döntöttek még a blokk határain belül is – írja a The Guardian. 

Arra a kérdésre, hogy támogatja-e a görög kormány tervét az idős oltatlanok megbírságolásában, Von der Leyen azt mondta, hogy az EU egyes részein az alacsony átoltottság és a vírus terjedése miatt napirenden kell lennie a kötelező védőoltás kérdésének. 

A politikai pályafutása előtt orvosként praktizáló Von der Leyen az újságíróknak nyilatkozva Brüsszelben úgy fogalmazott: 

Ha a személyes álláspontomról kérdeznek, el kell mondjam, két-három évvel ezelőtt még el sem tudtam volna képzelni, hogy tanúja leszek annak, ami történik, ennek a szörnyű világjárványnak. Vannak vakcináink, életmentő oltóanyagaink, de nem mindenhol használják őket megfelelően. Ennek pedig óriási egészségügyi ára van.

Von der Leyen elmondta, hogy az Európai Unió felnőtt lakosságának 77 százaléka került eddig beoltásra, a teljes lakosságnak pedig a 66 százaléka. Ez azt jelenti, hogy az európai lakosság egyharmada még nem vette fel a védőoltást, ami 150 millió embernek felel meg. 

A koronavírus elleni védőoltás kötelezővé tétele egyre nagyobb lendületet kap a tagállamok között, így például Németország leendő kancellárja, Olaf Scholz is támogatja az ötletet, Ausztria pedig azt fontolgatja, hogy februártól meg is lépi azt. 

Von der Leyen hangsúlyozta, hogy a tervek szerint a Pfizer-BioNTech és a Moderna 360 millió dózis oltóanyagot szállít le az EU-nak március végéig, biztosítva ezzel a megfelelő mennyiségű emlékeztető oltást.

Ha kiderül, hogy a jelenlegi formulák nem nyújtanak hatékony védelmet az omikron variánssal szemben, a kutatók úgy vélik, akár 100 napon belül képesek frissíteni az oltóanyagot annak érdekében, hogy továbbra is megfelelő hatékonyságúak legyenek még az új változat megjelenése mellett is.

Von der Leyen szerint azonban a “világ versenyt fut az idővel”, és arra kell összpontosítani, hogy minél többen minél hamarabb megkapják a védőoltást. 

“Készüljünk fel a legrosszabbra, reménykedjünk a legjobbakban” – fogalmazott a Bizottság elnöke az omikron variáns folyamatban lévő vizsgálataival kapcsolatban.