Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,55 Ft
Euró
389,45 Ft
Font
455,17 Ft
Bitcoin
59,027 $

Íme videón a halloweeni hatalmas napkitörés

Geomágneses vihar érte el Földünket a hétvége folyamán, vasárnap hajnalban olyan helyeken is látszódott az északi fény, ahol korábban egyszer sem tudták detektálni.

NASA
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Az X1-es csoportba tartozó, extrém erősségű napviharból származó sugarak október 28-án közelítették meg bolygónkat, és két napon keresztül éreztették hatásukat, bizonyos GPS-rendszerek és kommunikációs műholdak ugyanis ideiglenesen meghibásodtak.

A NASA az eseményt követően pazar videót tett közzé arról, miként is játszódott le ez a nem mindennapi folyamat, kiemelve rajta a Naprendszer központi csillagának izzó, fortyogó felszínét, amelyből kicsaptak a lángcsóvákhoz hasonlító kitörések.

2019 decembere óta intenzív aktivitást mutat a Nap, ami főként annak a ténynek tulajdonítható be, hogy egészen 2031-ig az úgynevezett természetes napciklus csúcsán vagyunk, mely során gyakoriak a napviharok.

Az eddig mért legintenzívebb napkitörés a múlt hétvégihez képest 28-szor erősebbnek bizonyult, és ha beigazolódnak a NASA kutatóinak jóslatai, akkor elképzelhető, hogy az előttünk álló 11 év valamelyikében még ez a rekord is megdőlhet.

Hogy perspektívába helyezzük, a napkitörések annyi energiát szabadítanak fel, amelyek felérnek több milliárd hidrogénbomba erejével, egyetlen szerencsénk a Földön az, hogy az atmoszféra megvéd minket a sugárzástól, valamint kellő távolságba vagyunk a Naptól ahhoz, hogy közvetlenül károsítsanak a fellángolások.