Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
359,84 Ft
Euró
387,72 Ft
Font
450,63 Ft
Bitcoin
61,119 $

Felrobbant egy csillag, mely előidézte a valaha látott egyik legnagyobb kozmikus robbanást

A csillagászok egy csillagrobbanásból származó (viszonylag közeli) gammasugár-kitörést észleltek.

Fotó: Unsplash/NASA
Tudomány

Borbély Fanni

Szerkesztő

Amikor egyes csillagok elpusztulnak, összeomlanak és szupernóvává válnak, gamma- és röntgensugárzásból álló fényes villanásokat, úgynevezett gammakitöréseket (GRB) létrehozva.

A GRB-ket tartják a világegyetem legnagyobb robbanásainak, a tudósok pedig most minden eddiginél közelebbről figyelhettek meg egyet, mely olyan meglepetéshez vezetett, amely megkérdőjelezi a hatalmas robbanásokról alkotott elképzeléseinket, amelyek fekete lyukakat is alkothatnak. Soron kívül Hamarosan kapható lesz Azahriah és a Tisza cipő limitált kollekciója

A NASA Fermi és Swift műholdjai 2019. augusztus 29-én az Eridanus csillagkép irányában észleltek egy gammakitörést. GRB 190829A néven katalogizálták, a világ megfigyelőállomásai pedig szinte azonnal automatikusan átálltak, hogy további adatokat gyűjtsenek a kozmikus eseményről.

Kiderült, hogy a gammakitörés körülbelül egymilliárd fényévre volt tőlünk – mely egy kifejezetten kényelmes távolság ahhoz, hogy megfigyeljük a nagyon heves eseményt, de körülbelül hússzor közelebb van a Földhöz, mint egy tipikus GRB – írja a CNET.

„Tényleg az első sorban ültünk, amikor ez a gammakitörés történt”

– mondta Andrew Taylor, a német Deutsches Elektronen-Synchrotron kutatóközpont munkatársa egy nyilatkozatban.

Egy GRB két fázisban zajlik: egy kezdeti kaotikus robbanáshullámmal indul, amely jellemzően kevesebb mint egy percig tart, majd egy lassan elhalványuló utófénylés következik, amely aztán még napokig megfigyelhető. Taylor jelentése szerint a GRB 190829A második fázisa „több napon keresztül és eddig nem látott gammasugárzási energiákkal” volt megfigyelhető.

A tudósok által megfigyelt rekord energiájú sugárzás valószínűleg a GRB relatív közelségének köszönhető. A GRB-k jelenlegi értelmezése azt feltételezi, hogy az ilyen kitörésekből megfigyelhető röntgen- és gammasugárzást különböző típusú, ütköző részecskékkel járó, különálló mechanizmusok hozzák létre (gondoljunk csak egy földi részecskegyorsítóra).

A példátlan GRB adatai azonban arra utalnak, hogy a röntgen- és gammasugárzás komponensei valójában ugyanannak a mechanizmusnak az eredményei. „Ez meglehetősen váratlan” – mondta Dmitry Khangulyan, a tokiói Rikkyo Egyetem munkatársa.

Khangulyan és Taylor a Science folyóiratban csütörtökön megjelent, a felfedezésről szóló tanulmány társszerzői között szerepel. A rekordot jelentő megfigyelés tanulsága végül is az, hogy van még mit tanulni és megérteni a GRB-kről.

„A jövőre nézve ígéretesnek tűnnek a kilátások a gammakitörések észlelésére olyan új generációs műszerekkel, mint a chilei Andokban és a La Palma kanári szigeten jelenleg épülő Cherenkov Telescope Array”

– mondta Stefan Wagner, a GRB 190829 vizsgálatához használt namíbiai speciális obszervatórium, a High Energy Stereoscopic System szóvivője.

Deutsch Tamás sem hiányzik majd a köztévés EP-vitáról

A közelgő EP-választások kapcsán vitát szervez a köztévé, amelyen több párt EP-listavezetője is részt vesz.

Rekordszámú alkalmazást blokkolt a Google a Play Áruházban

2024-ben új szabályokat vezetett be a biztonsági kezdeményezése részeként a Google, amelyek értelmében jelentősen megnőtt az elutasított alkalmazások száma.