Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,86 Ft
Euró
392,06 Ft
Font
458,42 Ft
Bitcoin
62,498 $

Az amerikai törvényhozók 5 törvényjavaslatot mutattak be a techóriások ellen

A jogszabályok célja, hogy visszaszorítsák a Szilícium-völgyi óriások, az Apple, a Facebook, a Google és az Amazon hatalmát.

Fotó: Unsplash/@felipepelaquim
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az Egyesült Államok törvényhozói pénteken öt törvényjavaslatot terjesztettek elő, amelyek célja az úgynevezett Big Tech piaci erejének megfékezése. A kétpárti jogszabályok célja, hogy kezeljék azokat a problémákat, amelyeket az Apple, az Amazon, a Google és a Facebook piaci erőfölényét vizsgáló 15 hónapos vizsgálat során azonosítottak, amelyet a képviselőház igazságügyi bizottságának trösztellenes albizottsága végzett el.

A vizsgálat során megállapításra került, hogy a négy techóriás visszaélt piaci erejével azáltal, hogy túlzott díjakat számított fel, szigorú szerződési feltételeket szabott, és létfontosságú adatokat szedett ki a szolgáltatásaikat igénybe vevő magánszemélyektől és vállalkozásoktól. A potenciálisan sorsfordító törvénycsomagnak több szavazáson is át kell esnie, mielőtt Joe Biden amerikai elnök aláírja a törvényt. Soron kívül Buszbaleset történt Mexikóban, legkevesebb 18 ember életét vesztette

Milyen változásokat hozna a jogszabály?

Az intézkedések megnehezítenék az olyan megavállalatok, mint az Amazon és a Google számára, hogy fúziók keretében felvásárolják kisebb versenytársaikat – az elmúlt években több tucat ilyen műveletet hajtottak végre. Megkönnyítené azon cégek feloszlatását, amelyek az alaptevékenységükben betöltött erőfölényüket arra használják fel, hogy ráhatásuk legyen egy másik üzletágra.

A javaslatok megtiltanák a nagy technológiai cégeknek, hogy saját termékeiket és szolgáltatásaikat előnyben részesítsék a platformjaikon működő versenytársakkal szemben. A törvényjavaslatok azt is kérik a Kongresszustól, hogy erősítse meg a trösztellenes szabályozó hatóságok, például a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság jogérvényesítési hatáskörét.

„Ők (a nagy technológiai vállalatok) egyedülálló helyzetben vannak ahhoz, hogy győzteseket és veszteseket válasszanak, tönkretegyék a kisvállalkozásokat, emeljék a fogyasztókra vonatkozó árakat és munkanélkülivé tegyenek embereket”

– mondta David Cicilline, a képviselőház igazságügyi trösztellenes albizottságának elnöke, amikor pénteken bemutatta az intézkedéseket.

A cél szerinte az, hogy „kiegyenlítsék a versenyfeltételeket”, és biztosítsák, hogy a nagyhatalmú technológiai vállalatok ugyanazokat a szabályokat kövessék, mint más vállalkozások.

Miért most terjesztették elő a törvényjavaslatokat?

A technológiai óriáscégek évtizedekig élvezték a könnyed szabályozást, azonban az Egyesült Államokban és Európában most a monopolszerű hatalommal kapcsolatos aggodalmak miatt egyre nagyobb ellenőrzésnek vannak kitéve. A G7 pénzügyminiszterei a múlt héten – Biden eredeti javaslatát követően – elkötelezték magukat amellett, hogy a társasági adó minimális globális szintje legalább 15 százalék legyen.

A lépés célja, hogy a multinacionális vállalatokat – különösen a technológiai óriáscégeket – rávegyék, hogy többet fizessenek be a járvány által súlyosan sújtott államkasszába. A trösztellenes törvényjavaslatokat meg kell vitatni és meg is kell szavazni az igazságügyi bizottságban, mielőtt a teljes képviselőház szavazásra bocsátaná őket. Ezután pedig a szenátusnak is jóvá kell hagynia őket, mielőtt Biden aláírná a törvényjavaslatokat – írja a DW.