Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,61 Ft
Euró
389,63 Ft
Font
455,50 Ft
Bitcoin
59,486 $

Megszületett az első körös megállapodás a globális minimumadóról

A világ leggazdagabb országainak egy csoportja a mai napon egy mérföldkőnek számító megállapodást kötött a világ legnagyobb vállalatai által használt, határokon átnyúló adózási kiskapuk megszüntetéséről, a globális minimumadó mértékét pedig 15 százalékban határozták meg.

Fotó: PA Wire/Pool/Stefan Rousseau
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

A pénzügyminiszterek ezzel együtt azt is jelezték, hogy az új egyezményben biztosítani kívánják, hogy minden vállalat ott adózzon, ahol ténylegesen működik. Az egyezmény még a G20 keretében is tárgyalásra kerül júliusban. A G7 országok pénzügyminiszterei a mai napon ültek össze, hogy egyeztessenek a globális minimumadóról, amelynek mértékéről komoly vita folyt az elmúlt hónapokban.

A 15 százalékos adókulcs megállapítása tulajdonképpen azt jelenti, hogy az alacsonyabb adókulcsot javasló államok jóformán engedtek az amerikai nyomásnak, akik ezt a mértéket javasolták korábban, mindenesetre már ez is egy kompromisszumos javaslat volt, ugyanis korábban az Egyesült Államok egy 20 százalékos adókulcsra tett javaslatot. Soron kívül Diego Maradona gyermekei azt szeretnék, ha a legenda földi maradványai a mauzóleumban lennének

„Hosszú évek egyeztetése után a G7 pénzügyminiszterei történelmi megállapodásról döntöttek, amely segíti a globális adórendszert felkészíteni a digitális korra”

– fogalmazott Rishi Sunak brit pénzügyminiszter a megállapodás után.

A megállapodás – amely a jövő hónapban egy globális paktum alapját képezheti –célja, hogy véget vessen az évtizedek óta tartó „versenyfutásnak”, amelyben az országok azon versenyeztek egymással, hogy rendkívül alacsony adókulcsokkal és mentességekkel vonzzák magukhoz a vállalati óriásokat.

Ez viszont több százmilliárd dollárjába került az államkasszáknak – mely hiányt most még sürgősebben kell behozniuk, hogy fedezni tudják a koronavírus okozta válság által sújtott gazdaságok támogatásának hatalmas költségeit.

A Reuters által szemlézett végleges megállapodás egy példánya szerint a G7 miniszterei kijelentették, hogy „kötelezettséget vállalnak egy legalább 15 százalékos globális minimumadó bevezetésére országonként”.

„Elkötelezzük magunkat amellett, hogy méltányos megoldást találunk az adóztatási jogok elosztására, és a piaci országok a legnagyobb és legjövedelmezőbb multinacionális vállalatok esetében a 10 százalékos különbözetet meghaladó nyereség legalább 20 százaléka után adóztatási jogot kapnak”

– áll a dokumentumban.

A miniszterek megállapodtak abban is, hogy a vállalatoknak egységesebb módon kell nyilatkozniuk a környezeti hatásukról, hogy a befektetők könnyebben dönthessenek arról, hogy finanszírozzák-e őket, ami az Egyesült Királyság számára például kulcsfontosságú cél.

A gazdag nemzetek évek óta küzdenek azért, hogy megegyezzenek abban, hogyan lehetne több bevételt szerezni az olyan nagy multinacionális vállalatoktól, mint a Google, az Amazon és a Facebook, amelyek gyakran olyan joghatóságokban könyvelik el nyereségüket, ahol nagy kevés adót fizetnek vagy egyáltalán nem is fizetnek.

Joe Biden amerikai elnök kormánya új lendületet adott a megrekedt tárgyalásoknak azzal, hogy 15 százalékos minimális globális társasági adókulcsot javasolt, amely meghaladja az olyan országok szintjét, mint Írország, de még a G7-ek legalacsonyabb szintje alatt van.

Orosz katonák léptek be az amerikai erőknek otthont adó nigeri légibázisra

Miután a nigeri katonai vezetők nemrég úgy határoztak, kiutasítják az amerikai csapatokat az országból, oroszok foglalták el a légibázist.