Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
363,09 Ft
Euró
389,26 Ft
Font
454,72 Ft
Bitcoin
59,247 $

Újabb katasztrófa fenyeget a földrengés sújtotta területeken a szakértő szerint

Járványok kitörésével fenyeget a Törökországban és Szíriában történt földrengés Rusvai Miklós virológus, miután a területen súlyosan sérülhetett a tiszta vizet szolgáltató infrastruktúra.

Adana, 2023. február 10. Túlélõk és áldozatok után kutató mentõalakulatok a földrengés sújtotta dél-törökországi Adanában 2023. február 10-én. A négy nappal korábban bekövetkezett 7,8-as erõsségû földrengésnek és az utórengéseknek a legfrissebb adatok szerint több mint 20 ezer halálos áldozata és 75 ezer sérültje volt Törökország délkeleti és Szíria északi részében. MTI/AP/Bernat Armangue
Ázsia

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

Előzmény:

 

A WHO még a hét elején figyelmeztetett arra, hogy a hétfőn Törökországot és Szíriát érintő földrengés után „másodlagos válságot” okozhat a katasztrófát követően a különféle járványok kialakulása.

Az InfoRádió kereste meg az ügyben Rusvai Miklós vírusszakértőt, aki arról beszélt, hogy a területen, ahol emberek tízezrei laknak a szabad ég alatt, áram és tiszta víz nélkül, holttestekkel a romok alatt, kolerajárvány alakulhat ki – ahogy az tavaly Szíriában már megtörtént. Soron kívül Repülő Suzukit kaptak lencsevégre Kőbányán – ezért kell körültekintően előzni (videó)

Emellett az sem segít, hogy látszólag a török kormány nem töri magát annak érdekében, hogy megsegítsen egyes területeket: „Ez politikailag kényes régió, hiszen a kurd régiókhoz tartozik Törökországnak ez a területe, ezért az infrastruktúra sem túl jó, és nagyon sokszor a török hatóságokat még az a vád is éri, hogy nem biztosítanak megfelelő minőségű és mennyiségű, tiszta ivóvizet.”

Ez és az ivóvizet biztosító, meglévő infrastruktúrában a földrengésben keletkezett sérülések tovább növelik a veszélyét annak, hogy felüti a helyét a területen a kolera. Ennek megfelelően – bár áram híján ez is szinte lehetetlen küldetés – a járvány megelőzése is fontos munkája a mentőcsapatoknak:

„Most a helyi és nemzetközi segélycsapatok elsődleges feladata a tiszta ivóvíz biztosítása a túlélőknek, illetve a higiéniás viszonyok minél magasabb szinten tartása a menekülttáborokban, illetve a szükségszálláshelyeken” – zárta mondandóját.