Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,127 $

Téli napforduló: mikor és hogyan ünneplik?

Miközben a déli féltekén a nyár kezdetét ünneplik, az Egyenlítőtől északra élők az év legrövidebb napját, az úgynevezett téli napfordulót fogják megélni december 21-én.

Fotó: A téli napfordulót ünneplik az emberek a Stonehenge-nél, Amesbury közelében 2019. december 22-én. MTI/EPA/Vickie Flores
Európa

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

A napforduló akkor következik be, amikor a Föld tengelyének a Nap felé vagy a Naptól való elfordulása következtében a Nap az év során a legalacsonyabb vagy a legmagasabb pontját éri el az égen.

Történelmileg a téli napforduló számos kultúrában, például az ókori Egyiptomban és az ókori Rómában nagy jelentőséggel bírt, gyakran az évszakok múlásának jelzőjeként és az újjászületés lehetséges időpontjaként azonosították.

Észak-Európában, a Feröer-szigetektől Észtországig a germán népek régóta ünnepelték ezt az eseményt, amely Yule néven vált ismertté. Míg a Yule az északiakhoz nyúlik vissza, akik 12 napon át ünnepelték a Nap újjászületését, az angolszász pogányok is megélték a saját ünnepüket – írja a The Independent.

Az idősebb Plinius szerint Britanniában a druida papok fagyöngyök gyűjtésével és bikák feláldozásával töltötték a jeles napot – ez valószínűleg praktikus intézkedés is volt, hogy az éhínség hónapjaiban korlátozzák az etetni való szájak számát.

A fagyöngy és a 12 napos ünneplés mellett számos karácsonyi hagyomány, például a jászol és a fák feldíszítése is ide vezethető vissza, amelyeket később a keresztények is átvettek.

A téli napfordulót azonban az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok egyes részein még mindig ünneplik. A legnépszerűbb éves hagyomány szerint a druidák, pogányok és természetrajongók a Stonehenge-nél gyűlnek össze, hogy megnézzék a napfelkeltét.

Fotó MTIEPAVickie Flores
Fotó MTIEPAVickie Flores
Fotó MTIEPAVickie Flores
Fotó MTIEPAVickie Flores
Fotó MTIEPAVickie Flores