Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,415 $

Kutatók összegyűjtötték, mit kell tudni a Covid-fertőzés gyerekekre gyakorolt hatásáról

Mintegy 96 tanulmányt néztek át, a leglényegesebb információkat egy tanulmányban közölték.

Fotó: Unsplash
Orvostudomány

Koós Alexandra

Szerkesztő

A HVG az IFLScience-re hivatkozva azt írja, a Libanoni Egyetem kutatói az elmúlt közel két év tudományos publikációiból válogattak, hogy megpróbálják összefoglalni az eddigi leglényegesebb ismereteket a koronavírus-fertőzés gyerekekre gyakorolt hatásáról. Ennek során 10 ezer cikket gyűjtöttek össze, majd ezeket kezdték el szelektálni. Kivették az adatbázisból azokat, amelyek nem tartalmaztak megfelelő adatokat a képalkotó diagnosztikáról, illetve azokat is, melyek nem azt vizsgálták, milyen hatással van a gyerekek agyára a koronavírus-fertőzés.

Végül 96 tanulmány maradt, azok 327 beteg adatait tartalmazták – teszik hozzá a cikkben. Az összesített adatok európai és ázsiai országokból, valamint az Egyesült Államokból származtak, s a vizsgálat a legtöbb esetben mágnesesrezonancia-képalkotással (MRI) készült, míg néhány esetben komputertomográfiát (CT), vagy más módszert alkalmaztak. A kutatók eredményeikről a Scientific Reportsban megjelent tanulmányban számoltak be, kiemelve: a neurológiai tüneteket mutató Covid-fertőzött gyerekek többségénél a problémát az agyban végbemenő fizikális változás okozta. Soron kívül Megtalálták az állami gondozásból eltűnt 13 éves fiút

A vizsgálatba bevont gyerekek 43,74 százalékánál lehetett ilyen rendellenességet kimutatni – részletezték. Mint írják, az eredmény újfent arra emlékeztet, hogy bár a koronavírus-fertőzés lefolyása jellemzően könnyebb a gyerekeknél, mint a felnőtteknél, ők is szenvedhetnek például a hosszú Covid tüneteitől. Az egyik leggyakoribb szövődmény a gyerekeknél az agyvelőgyulladás volt, de a tanulmány említi még a gerincvelő gyulladását és az érrendszeri problémákat is.

Végül a kutatók azt is hangsúlyozták: gyerekek esetében az orvosoknak fokozottan kell figyelniük az esetleges neurológiai problémák kialakulására. Mindemellett korábban arról is beszámoltunk, hogy egy tanulmány szerint nem mindegy, melyik karunkba kaptuk a koronavírus elleni védőoltásokat. Az ezzel kapcsolatos részleteket ebben a cikkben írtuk meg, de korábban Kemenesi Gábor virológus azt is elmondta, kell-e aggódni a gyorsan terjedő új koronavírus-variáns, a JN.1 miatt.

Az égiek sem akarják, hogy a Leverkusen veretlenségi sorozata megszakadjon

Xabi Alonso csapata immár 46 mérkőzés óta nem talált legyőzőre.