Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,01 Ft
Euró
390,22 Ft
Font
456,44 Ft
Bitcoin
58,250 $

Megfelezné károsanyag-kibocsátását a világ egyik legnagyobb olajcége

Egyre több nagyvállalat veszi komolyan a klímaváltozás elleni harcot, legalább a nyilatkozatok terén.

Fotó: Unsplash/Jethro Carullo
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Ehhez csatlakozott a holland Royal Dutch Shell is, amely ígéretet tett arra vonatkozóan, hogy legkésőbb 2030-ig meg fogják felezni a károsanyag-kibocsátásukat – írja a The Guardian. Nem volt előzmény nélküli azonban, hogy ezt a nyilatkozatot tették.

A Shell legnagyobb befektetői ugyanis azt követelték a holland olajipari óriástól, hogy végre egyértelmű kiállást tanúsítson a klímaváltozás kérdésében, amit akár azon az áron is megtehetnek, hogy feldarabolják több vállalatra a mamutcéget. Soron kívül Ösztöndíjjal jutott be a Harvardra egy budapesti gimnázium tanulója

Klímaaktivisták azonban elégtelennek tartják a Shell ígéretét, mivel a cég károsanyag-kibocsátásának mindössze 10 százaléka származik abból, hogy maguk termelnek káros gázokat az olaj kitermelésével, valamint a szénhidrogén termékek szállításával.

A Shell károsanyag-kibocsátásának 90 százaléka ugyanis abból származik, hogy a közlekedés, az ipar és a magánszemélyek számára szénhidrogéneket biztosítanak, ebből kifolyólag bár nem közvetlenül, de közvetett módon súlyosan hozzájárulnak a klímakatasztrófához.

Daniel Loeb, a Third Point nevű amerikai hedge fund vezetője vádolta meg azzal a Shellt, hogy inkoherens kommunikációt folytatnak a klímaváltozás ügyében, amelynek keretében „több érdeknek is kedvezni akarnak, de végül egyiket sem elégítik ki”.

A Third Point követelte azt is, hogy a Shellnek fel kellene darabolnia magát több önálló entitásra, köztük egy úgynevezett „örökségcégre”, amely folytatná az olajjal és földgázzal kapcsolatos tevékenységét.

Bern van Beurden, a Shell vezérigazgatója viszont kijelentette, hogy nem igaz az inkoherens stratégiára vonatkozó állítása, szerinte igenis nagyon koherens stratégiája van a cégnek, amit „feldarabolva egyszerűen nem lehetne megismételni”.

„Az energiaátállás szignifikáns részét az örökség (olaj és földgáz) fogja finanszírozni” – mondta van Beruden, aki közölte, hogy éppen idén szavaztak meg egy teljesen új tervet, méghozzá az igazgatótanács 90 százalékos támogatásával.

Kikapott a PSG a Dortmundtól a Bajnokok Ligája elődöntőjének első mérkőzésén

A PSG egy nagyon erős Dortmund ellen játszott a Bajnokok Ligája elődöntőjének első mérkőzésén.

Adatvédelmi botrányba keveredhet az egyik legismertebb légitársaság

Vizsgálatot indított az ausztrál Qantas légitársaság egy lehetséges adatvédelmi probléma miatt, amely során nyilvánossá válhattak egyes utasok személyes adatai.