Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,94 Ft
Euró
391,71 Ft
Font
457,87 Ft
Bitcoin
62,596 $

Repülő varázsszőnyeget alkottak meg amerikai kutatók

A Pennsylvaniai Egyetem mérnökei két apró műanyagdarabot levitáltattak mindössze fény segítségével – az ötlet iránt állítólag már a NASA is érdeklődött.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Pusztán LED-es megvilágítással egy vákuumkamrában két apró, egymáshoz ragasztott műanyaglemezt tudtak lebegtetésre bírni a mérnökök. A Wired riportjából kiderült, ilyen méretű objektumot még sosem sikerült megreptetni kizárólag fény felhasználásával, így egy korszakalkotó áttörést sikerült elérniük a tudósoknak.

Attól sajnos még nagyon messze vagyunk, hogy valamelyik online platformról, mint például eBay-ről vagy Amazonról megrendeljük saját varázsszőnyegünket, azonban a tudósok rendkívül elkötelezettek a technológia iránt, többek között ugyanis a légkör nehezen megközelíthető mezoszférájában tanulmányozhatják a különféle jelenségeket. Soron kívül A hét első felében napsütés, a második felében esős és szeles lesz az idő

Igor Bargatin, a Pennsylvaniai Egyetem professzora elmondta, viccből „ignoroszférának” nevezték el az atmoszféra ezen rétegét, mivel szinte képtelenség elérni, hiszen repülőgépekkel és meteorológiai ballonokkal sem tudták eddig megközelíteni, kizárólag űrrakétákkal, amelyeket viszont nem erre a feladatra terveztek.

Az új megoldással viszont komoly előrelépésre számítanak, levitáció alkalmazásával ugyanis olyan apró szenzorokból álló rendszert tervezhetnek meg, amely fénysugarakkal működve könnyedén a mezoszférában tud maradni.

A meteorológusokon kívül a NASA is lát potenciált a lebegő készülékben, mellyel akár a Föld mezoszférájához hasonló környezetben, mint például a Mars felszínén is gyűjthetnek hasznos hőmérsékleti adatokat.

„Naponta többször fel-le szállhatsz, utána nyugodtan visszatérhetsz a marsi landerre. Egyelőre még nem tudunk hasonlót végrehajtani a vörös bolygón. Ha sikerülne megvalósítani az ötletet, az fantasztikus lenne” – magyarázta Paul Newman, a NASA Goddard Space Flight Center földkutató részlegének szakembere.