Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,79 Ft
Euró
391,17 Ft
Font
458,24 Ft
Bitcoin
63,023 $

Innen lehet tudni, hogy a reggeli fejfájást magasvérnyomás-betegség okozza-e, vagy sem

Sokan ébredtünk már hasogató fejfájásra, az esetek többségében azonban migrénről van szó, ami viszont súlyosabb betegségeket is jelezhet.

Unsplash
Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A magasvérnyomás-betegséget néma gyilkosként is szokták emlegetni, mivel gyakran tünetmentesen jelentkezik, a következmények pedig lesújtóak lehetnek, hiszen a hipertónia a szívinfarktus és az agyvérzés egyik fő kiváltó okának számít.

A magas vérnyomás kialakulásáért leginkább a nem megfelelő táplálkozás, a mozgásszegény életmód, illetve a genetikai tényezők felelősek, ám vannak esetek, amikor az orvosok nem tudják megállapítani a pontos eredetét. Soron kívül Napos, csapadékmentes kedd vár ránk

A szív folyamatos pumpálásával juthat el a vér az apró kapillárisokba, amit az érfalak összehúzódásával és tágulásával érnek el. Egészséges emberben a vérnyomás normálértéke 140/90 Hgmm alatt van – írta az Egészség Kalauz.

A reggeli fejfájás nagyon gyakori, a legtöbb esetben semmi tragikus nincs a hátterében, ám fontos tudni, hogy a magasvérnyomás-betegség egyik lehetséges tünete is lehet, amivel nem mindenki számol.

Az enyhén vagy közepesen magas vérnyomás miatti fejfájás szinte mindig a reggeli órákban jelentkezik, és koncentrációzavarral, valamint tarkótáji nyomásérzéssel jár, viszont néhány óra múlva spontán megszűnik.

A 160 Hgmm felé hirtelen emelkedő vérnyomás hipertóniás krízist idézhet elő, amit kétoldali, pulzáló, erőteljes fejfás kísérhet, és ami fizikai aktivitásra fokozódik, a fájdalom a vérnyomás rendeződését követően egy órával csillapodik.

Sajnos, mivel a magas vérnyomás betegséget sokszor semmilyen tünet nem kíséri, így mindenképpen előre kell gondolkodnia az embernek, hiszen a szövődmények tünetek hiányában is jelentkezhetnek. Azoknak, akiknek az életmódja kevés mozgással jár, illetve a táplálkozásuk nem megfelelő, rendszeres vérnyomás ellenőrzés javasolt. Az értékek azonban sok esetben nem mutatják meg, ha baj van.

Ha ingadozik a vérnyomásunk vagy magas, elengedhetetlen az életmódváltás, azonban ha ez sem segít, akkor az orvos gyógyszeres kezelést is javasolhat, hogy az értékeket rendezni lehessen.