Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
357,54 Ft
Euró
387,76 Ft
Font
452,28 Ft
Bitcoin
66,224 $

Másodpercenként 430 ezer forint nyereséget termel a Pfizer, a BioNTech és a Moderna

A legfrissebb számítások szerint a három vállalat összesen percenként 21 millió forintnyi nyereséget termel a koronavírus elleni oltóanyagokból, eközben a világ legszegényebb országaiba még el sem jutott a vakcina.

...svg content...Fotó: Unsplash/Mat Napo
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Mivel a vakcinák többségét a gazdagabb országoknak adták el, az alacsony jövedelmű országok még mindig azt várják, hogy hozzájuk is eljusson az oltóanyag, lassan két évvel a globális koronavírus-járvány kirobbanása után. A People’s Vaccine Alliance (PVA) szervezet, amely a vakcinák igazságos elosztásáért kampányol, a vállalatok hivatalos bevételi jelentései alapján végezte számításait.

A szövetség jelentése alapján a három vállalat csak ebben az évben 34 milliárd dollár (adózás előtti) nyereséget fog termelni, lebontva ez azt jelenti, hogy másodpercenként, több mint 1000 dollárt (320 ezer forint), percenként 65 ezer dollárt (21 millió forint), napi szinten pedig 93,5 millió dollárt tesznek zsebre.

„Felháborító, hogy néhány vállalat óránként dollármilliókat keres, miközben az alacsony jövedelmű országokban az emberek mindössze 2 százaléka kapott teljes körű oltást a koronavírus ellen. A Pfizer, a BioNTech és a Moderna arra használta fel monopóliumait, hogy a leggazdagabb kormányokkal kötött legjövedelmezőbb szerződéseket helyezze előtérbe, az alacsony jövedelmű országokat pedig cserben hagyta”

– mondta Maaza Seyoum, az Afrikai Szövetség és az Afrikai Népi Oltóanyag Szövetség képviselője.

Ahogy arról a képviselő is említést tett, az alacsony jövedelmű országok lakosságának 98 százaléka egyáltalán nem jutott még hozzá a koronavírus elleni oltóanyagokhoz, s fontos megemlíteni, hogy míg e három vállalat nyeresége másodpercenként súlyos összegekkel gyarapodik, addig például a Janssen és az AstraZeneca nonprofit alapon küldtek oltóanyagot a szegényebb országoknak.

Ráadásul annak ellenére, hogy a Pfizer, a BioNTech és a Moderna több mint 8 milliárd dollárnyi állami támogatást kaptak az USA-tól, még mindig nem hajlanak a WHO azon felkérésére, hogy rendelkezésre bocsássák és szabadon felhasználhatóvá tegyék a vakcinatechnológiákat, pedig ezzel növelhetnénk a globális vakcinakínálatot, és lenyomhatnánk a vakcinák árait – de ez nyilván nem érdeke a vállalatoknak.

(AFP)