Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
371,00 Ft
Euró
395,05 Ft
Font
461,33 Ft
Bitcoin
64,875 $

A Pfizer koronavírus-vakcinájának 82 százalékát már eladták a gazdagabb országoknak

A világ leggazdagabb országai a hétfői hír után, miszerint a Pfizer és a BioNTech közös fejlesztése alatt álló vakcina 90 százalékos hatékonysággal bír, szó szerint bevásároltak az első adagokból, így kis híján kiürültek a készletek.

Debrecen, 2016. november 23. Dézsi Ágnes háziorvos influenza elleni védőoltást ad be egy páciensnek Debrecenben 2016. november 23-án. Az idei szezonban a 60 éven felüliek és a rizikócsoportba tartozók védőoltásához 1,3 millió adag térítésmentes influenza elleni oltóanyag áll rendelkezésre. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A világ leggazdagabb országai a hétfői hír után, miszerint a Pfizer és a BioNTech közös fejlesztése alatt álló vakcina 90 százalékos hatékonysággal bír, szó szerint bevásároltak az első adagokból, így kis híján kiürültek a készletek.

Az amerikai gyógyszeripari óriás és a német biotechnológiai vállalat összesen 1,3 milliárd dózist tervez legyártani a védőoltásból 2021-ben, nagy részüket pedig az Egyesült Királyságba, Japánba, az Egyesült Államokba és az Európai Unió tagállamaiba szállíthatják. Ezek az országok bármennyire is fejlettek, a világ összlakosságának csupán 14 százalékát teszik ki. Soron kívül Nem kizárt, hogy ismételten benzinárstop kerül bevezetésre

A Bill & Melinda Gates Foundation kutatásából kiderült, hogy a COVID-19 elleni vakcina egyenlő nemzetközi disztribúciójával a koronavírus-halálesetek 61 százalékát megelőzhetnék, viszont ha a védőoltást kizárólag a gazdagabb államok között osztják szét, akkor ez az arány mindössze 33 százalékos lehet.

Az Independent értesülései szerint csak az USA a Pfizerrel kötött korábbi megállapodás értelmében 600 millió adag oltóanyagot fog kapni, míg Nagy-Britanniába 40 millió, Japánba 120 millió, az Európai Unióba pedig 300 millió fiola érkezhet.

A vakcina-nacionalizmus veszélyére a WHO többször is felhívta a figyelmet. Az Airfinity adatelemző cég analízise során kiderült, hogy a brit kormány túlvásárolta magát, hiszen a gyártókkal kötött összes szerződés után 5,7 adag vakcina juthat egy állampolgárra a szigetországban, miközben Afrikában vagy Dél-Amerikában hiánycikké válhat a készítmény.

Az egyenlőtlen elosztást kiküszöbölendő az Egészségügyi Világszervezet létrehozta a Covax-programot, melynek keretein belül a tagállamok közös összefogásával 700 millió adag, különböző gyógyszeripari vállalatoktól származó vakcinaadagot foglaltak le a szegényebb sorsú országok számára.

A Pfizer készítménye kizárólag -80 Celsius-fok mellett hatékony, ezért a logisztika óriási gondot jelenthet. Mivel a szegényebb országok nem rendelkeznek megfelelő infrastruktúrával és intézményekkel, ahol biztonságosan tárolhatnák az ellenszereket, ezért a melegebb éghajlatokon lehetséges, hogy más megoldás után kell nézniük.

Robin Shattock, az Imperial College London szakértője elmondta, a Pfizer ellenanyagát senki sem javasolja a trópusi égövben elhelyezkedő országok számára:

„A nagyon alacsony hőmérséklet elérése ezekben a térségekben komoly pénzügyi terheket róhatna az egészségügyi ellátórendszer vállára. Az Egyesült Királyságba könnyedén eljuthat a vakcina, azonban például egy dél-amerikai országba, ahol a lakosok többsége az Andok környéki vidéken él, komoly kihívást jelenthet a disztribúció.”