Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,71 Ft
Euró
386,98 Ft
Font
451,92 Ft
Bitcoin
67,374 $

WHO: A világ továbbra is „szánalmasan felkészületlen”

A Világbank és az Egészségügyi Világszervezet által 2018-ban a világjárványokra való felkészülés céljából létrehozott globális testület szerint a világnak nincs meg a kapacitása a jelenlegi világjárvány megszüntetésére vagy egy következő megelőzésére.

...svg content...Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) etióp fõigazgatója beszédet mond a lyoni WHO-akadémia avatóünnepségén 2021. szeptember 27-én. MTI/EPA/REUTERS POOL/DENIS BALIBOUSE / POOL
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Kongói Demokratikus Köztársaságban kitört ebola-járvány után létrehozott globális felkészültségi megfigyelő testület új jelentésében azt állítja, hogy azonnal új globális egészségügyi szerződést kell létrehozni, mert a koronavírus-járvány leleplezte a „megtört világot”, ahol az oltóanyagokat nem a szükségletek, hanem a vagyon alapján osztják szét.

A jelentés szerint az önkéntes együttműködési rendszerben részt vevő országok nem voltak képesek az egészségügyi kockázatokat gyorsan azonosítani, értékelni és megosztani, és az orvosi ellenintézkedéseket a szükségletek, nem pedig „a fizetőképesség” alapján eszközölni. Soron kívül Záporok és zivatarok várhatók pünkösdhétfőn, néhol még jégeső is lehet

A WHO politikai, pénzügyi és strukturális gyengeségeit a WHO másik kulcsfontosságú hiányosságaként sorolta fel az először a kínai Vuhanban észlelt koronavírus-járványra adott globális válaszlépésekben. A Johns Hopkins Egyetem szerint a világjárvány kezdete óta több mint 244 millió koronavírusos megbetegedést és közel 5 millió halálesetet regisztráltak.

Elhadj As Sy elnök, a Vöröskereszt és Vörös Félhold Társaságok Nemzetközi Szövetségének korábbi főnöke elmondta, hogy a testület véleménye szerint a világ továbbra is „szánalmasan felkészületlen” a problémák kezelésére.

„A COVID-19 egy széthullott világot tárt fel, amelyben az ellenintézkedésekhez való hozzáférés inkább a fizetőképességtől, mint a szükségtől függ; ahol a kormányok, vezetők és intézmények túl gyakran nem tartoznak elszámolással a lakosság felé; és ahol a társadalmak egyre inkább széttöredeznek, a nacionalizmus erősödik, a geopolitikai feszültségek pedig nőnek”

– áll a jelentésben.

„Ez a megtört világ nem tudott felkészülni a világjárványra, nem megfelelően és egyenlőtlenül reagált, amikor az elkezdődött. Ha nem tudjuk helyrehozni ezeket a töréseket, a következő világjárványra adott válasz valószínűleg nem lesz jobb. Sem a jelenlegi világjárvány közeljövőben történő megszüntetésére, sem a következő megelőzésére nincs meg a kapacitás”

– fejtették ki a jelentésben.

A testület felvázolta, hogy mit kell tennie a nemzetközi közösségnek a következő két hónapban, hogy helyrehozza a jelenlegi világjárványra adott válaszlépéseket, és jobban megbirkózzon a következővel.

Ezek közé tartozik, hogy a WHO-tagállamok az Egészségügyi Világközgyűlés jövő hónapban tartandó rendkívüli ülésszakán megállapodjanak egy nemzetközi megállapodás elfogadásáról, amely elindítja az új globális megállapodásról szóló tárgyalási folyamatot – ezt a világ vezetőinek az ENSZ rendkívüli közgyűlésére való összehívásával indítanák el.

A további ajánlások között szerepel a WHO finanszírozásának jelentős növelése, hogy a WHO „nagyobb forrásokkal, nagyobb hatáskörrel és elszámoltathatósággal” tudjon fellépni, valamint a tagállamok létrehoznának egy olyan szervet, amely koordinálja a kutatást és a fejlesztést, és amely biztosítja, hogy minden ország tisztességes módon hozzáférhessen a közös javakhoz, például a vakcinatechnológiához.

A jelentés szerint a Nemzetközi Egészségügyi Szabályzatot meg kell erősíteni, és olyan ideiglenes kiváltó okokat kell beépíteni, amelyek iránymutatást adnak az utazási korlátozásokra, a kereskedelmi blokádokra és a finanszírozás folyósítására az új betegségek kitörésének megfékezéséért és a világ többi részére való átterjedésük megakadályozásáért küzdő országok számára.

Míg a magas jövedelmű országok kétharmada elérte a WHO azon célját, hogy 2021 végéig a lakosság legalább 40 százalékát beoltsák, addig egyetlen alacsony jövedelmű ország sem teljesítette azt a célt, hogy szeptember végéig a lakosság legalább 10 százalékát beoltsák. A testület szerint mivel a világ figyelme már „kezd elterelődni” a világjárványról más problémákra, a rövid idő, amely alatt érdemi változásokat lehet elérni, gyorsan zárul – írja a WAtoday.