Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Peking felszólította Manilát, hogy vontasson el egy megfeneklett hadihajót

A közleményben kiemelték, Peking diplomáciai csatornákon keresztül többször is megpróbált pontot tenni az ügy végére, ám mindezt „figyelemre sem méltatták”.

Peking felszólította Manilát, hogy vontasson el egy megfeneklett hadihajótFotó: EPA/EZRA ACAYAN / POOL
Ázsia
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A kínai külügyminisztérium kedden ismételten felszólította a Fülöp-szigeteket, hogy vontassa el a megfeneklett hadihajót – egy második világháborús, egykor bázisként használt roncsot – a Second Thomas zátonyról (másnéven Ayungin-zátony). Mindez nem sokkal azután történt, hogy Manila közölte, nem hagyja el a területet.

De arról is beszámoltunk, hogy Manila vasárnap azzal vádolta meg a kínai parti őrséget, hogy hajójuk útját állta a Fülöp-szigeteki parti őrség egyik hajójának, valamint arra vízágyúval lőttek a vitatott Dél-kínai-tengeren. Állításuk szerint mélyen elítélik az efféle „túlzó és sértő” akciókat, s erre vonatkozóan Washington is melléjük állt.

A közleményben kiemelték, Peking diplomáciai csatornákon keresztül többször is megpróbált pontot tenni az ügy végére, ám mindezt „figyelemre sem méltatták”, ugyanakkor továbbra is hajlandók tárgyalásokat kezdeményezni, hogy rendeződjön az ezzel kapcsolatos vita. Erre Jonathan Malaya, a Fülöp-szigeteki nemzetbiztonsági tanács elnökhelyettese megismételte hétfőn tett kijelentését, miszerint „Manila sosem fogja feladni az Ayungin-zátonnyal kapcsolatos álláspontját”.

„Ahelyett, hogy Kína vízágyúval és lézerfénnyel eszkalálná a kialakult helyzetet, tárgyalásokkal és más diplomáciai eszközökkel is megoldást lehetne találni”

– tette hozzá. Mindezt tovább fokozta, hogy a kínai parti őrség hétfőn felszólította a Fülöp-szigeteket, ne küldjön hajókat a zátonyhoz, sem semmi egyebet, amelyekkel helyre lehetne állítani a megfeneklett hadihajó állapotát.

A CNA beszámolója szerint később közölték, „nem volt más választásuk”, mint megállítani egy Fülöp-szigeteki hajót, amely a zátony felé tartott. Állításuk szerint Manila ezzel megsértette a vonatkozó nemzetközi jogokat és Kína szuverenitását, ettől függetlenül várják a másik fél visszajelzését, remélve, hogy mielőbb megbeszélést kezdeményezhetnek.

Akár 10 év börtönt is kaphatnak a parlamentben füstgyertyázott momentumos képviselők

Akár 10 év börtönt is kaphatnak a parlamentben füstgyertyázott momentumos képviselők

Nagyon sokba kerülhet a Momentum képviselőinek az a jelenet, amit megengedtek maguknak a parlamentben, mely egyúttal életveszélyes is volt.