Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,61 Ft
Euró
391,78 Ft
Font
457,76 Ft
Bitcoin
62,593 $

100 millió dolláros ingatlanvagyonhoz jutott offshore-cégeken keresztül egy hivatalban lévő király

A történelmi nemzetközi újságírói összefogás eredményeképpen létrejött Pandora-papírok offshore-botrány érdekes részleteket tartalmaz.

Vlagyimir Putyin orosz elnök (j) fogadja a munkalátogatáson Oroszországban tartózkodó II. Abdalláh jordániai királyt a moszkvai Kremlben 2017. január 25-én. (MTI/EPA/AFP pool/Alekszandr Nyemenov)
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Az egyik ilyen, hogy az 1999 óta hivatalban lévő II. Abdullah, Jordánia királya nagyon komoly vagyont próbált elrejteni a nyilvánosság elől – derült ki a Tényfeltáró Újságírók Nemzetközi Konzorciuma (ICIJ) által vezetett oknyomozásból.

II. Abdullah mindig is úgy tüntette fel magát, mint egy nagylábon élő király, viszont arra a jordániaiak sem számíthattak, hogy egy egészen lenyűgöző, 100 millió dollár értékű ingatlanbirodalmat épített fel offshore-cégeken keresztül. Soron kívül A hét első felében napsütés, a második felében esős és szeles lesz az idő

Azzal önmagában nem lenne jogi értelemben baj, hogy offshore-vállalatokban van érdekeltsége, viszont erről nem igazán szólt senkinek, hanem titokban tartotta a vállalatokon keresztül tulajdonába került vagyontárgyakat.

A módszer itt is ugyanaz volt: offshore-vállalatokon keresztül megvásárolták az értékes ingatlanokat, majd magát a céget vásárolta meg a király vagy érdekeltségi köre. A legtöbb ilyen fantomcég a Pandora-papírok kulcshelyszínén, a Brit Virgin-szigeteken volt bejegyezve.

Ezen fantomcégeken keresztül pedig többek között Malibuban, Londonban és Washingtonban is sikerült értékes ingatlanokat vásárolni. A malibui palotája például egy 26 szobás ingatlan a vízparton, amit 33.5 millió dollárért vásároltak 2014-ben.

Jordániában a királynak ugyanis nem kell adót fizetnie a helyi törvények szerint, viszont ilyen értékű ingatlanvásárlások esetében Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban is kellett volna – ezt akarta elkerülni az offshore-cégek közbeiktatásával.