Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
363,02 Ft
Euró
389,55 Ft
Font
455,16 Ft
Bitcoin
59,366 $

Őssejtterápiával kemoterápia nélkül kezelhető lehet a leukémia

Kutatóknak sikerült egy korszakalkotó kezelési módszert létrehozniuk, melynek köszönhetően a vérrákban szenvedő egereknél elérték, hogy javuljon az állapotuk.

Twenty20
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az úgynevezett hematopoietikás őssejt-transzplantáció (HSCT) technikája azon alapszik, hogy kemoterápia vagy sugárkezelés segítségével elpusztítják a szervezetben található őssejteket, majd új szöveteket juttatnak be a véráramba, ezáltal likvidálhatóak a ráksejtek.

Habár elméletben tökéletesnek hangzik a módszer, gyakorlatban súlyos szövődményeket idézhet elő, mely során az immunsejtek kitaszítják a szervezetből a beültetett szövetet, rosszabb esetben pedig megtámadják az egészséges sejteket is. Soron kívül Némi csapadékra van kilátás pénteken, de akár 27 fok is lehet napközben

A St. Louisban található Washington Egyetem tudósai éppen ezt a problémát küszöbölték ki, mégpedig az antitestekből kivont gyógyszerkonjugátumokkal (ADC), amelyek olyan speciális kialakítású készítmények, amikkel a transzplantáció komolyabb komplikációk nélkül kivitelezhető.

Első körben kísérleti rágcsálókon elvégzett tesztek során nézték meg, milyen hatásfok mellett működik a terápia. Bebizonyították, hogy a leukémiával diagnosztizált egerek vérében nemcsak hogy arányosan oszlott szét az ADC, hanem az egészséges sejteket is érintetlenül hagyta.

Mindez azt jelenti, hogy az ADC-kezeléssel célzottan támadhatóak meg a ráksejtek, míg további előnye, hogy az adagolás, illetve a beültetés előtt kemoterápiát és sugárkezelést sem kell alkalmazni, ezáltal az immunrendszer is erősebb maradhat.

Következő lépésben leukémiás pácienseken fogják megvizsgálni a szóban forgó terápiás módszer hatékonyságát és biztonságosságát, és ha sikerrel járnak, akkor elképzelhető, hogy közelebb kerülhetünk a rák gyógyításának megfejtéséhez.