Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,09 Ft
Euró
385,69 Ft
Font
451,30 Ft
Bitcoin
71,137 $

Túl van a maratoni tárgyaláson Oroszország és USA, ezek hangzottak el

Megtörtént a várva várt találkozó a hétfői nap folyamán Genfben, Washington és Moszkva ismét tárgyalóasztalhoz ült.

...svg content...Fotó: EPA/Pool/Denise Balibouse
Európa

Nagy Noel

Szerkesztő

A két ország elsősorban biztonságpolitikai kérdések miatt ült össze, hogy sikerüljön deeszkalálni az elmúlt idők során rendkívül feszültté vált helyzetet. A témák között felmerült a Moszkva által előterjesztett biztonsági garanciák kérdése is – írja a Sputnik News.

Oroszország korábban javaslatot tett arra, hogy állapodjanak meg a közép- és rövidhatótávú rakéták korlátozásában, valamint a hadgyakorlatok limitálásában. Habár az orosz sajtó főként ezt emelte ki, volt ezen felül más követelése is Moszkvának. Soron kívül Halálos verőcei hajóbaleset: így emelték ki a roncsot a Dunából (videó)

Vlagyimir Putyin ugyanis arra szeretett volna garanciát kapni, hogy a NATO nem fog a határukig terjeszkedni, nem fogja Ukrajnát és Grúziát a tagok közé felvenni és nem fognak katonákat, illetve fegyvereket bevetni az orosz határoknál.

Jens Stoltenberg ENSZ-főtitkár több alkalommal is visszautasított Moszkva követelését, mindannyi alkalommal közölte, hogy majd a NATO eldönti a tagsági kérdéseket, Oroszország ne akarjon kívülről beleszólni.

Oroszország álláspontja

Szergej Ribkov, Oroszország külügyminiszter-helyettese és a delegáció vezetője pedig a tárgyalást követően nyilatkozott a médiának, amelynek folyamán némi betekintést engedett abba, hogy mik hangzottak el pontosan:

„A lehető legrészletesebben elmagyaráztuk az amerikaiaknak a javaslataink logikáját, hogy miért szükséges a NATO-tól jogi garanciákat kapnunk a terjeszkedésük elkerülésére, elmagyaráztuk azt is, hogy miért kell feltétlenül jogi garanciákat kapnunk a rakétarendszerek be nem vetésére Oroszország határain és azt is, hogy miért ne fejlesszék az 1997 után csatlakozott államok területeit”

kezdte.

Ribakov ezzel visszautalt a korábban kihirdetett biztonsági garanciákra, vagyis a NATO terjeszkedésének elkerülésére, a rakétarendszerek visszaszorítására, valamint átfogóan arra, hogy az észak-atlanti katonai szervezet ne legyen az oroszok közelében.

A diplomata figyelmeztetett, hogy amennyiben az USA vagy a NATO megpróbálja „zsarolni” Oroszországot Ukrajna ügyében, akkor nem fognak eredményesen záródni a tárgyalások. Hangsúlyozta: nem állhat Washington érdekében a tűzzel játszani, ezért radikális változások szükségesek az orosz-NATO viszonyra vonatkozóan.

Ribakov még egyszer kihangsúlyozta, hogy létfontosságú Oroszország számára, hogy a NATO ne terjeszkedjen tovább, hogy ne rakjon rakétarendszereket a határaikhoz és ne engedje be Ukrajnát a szervezetbe.

Azt a benyomást kaptuk, hogy az amerikai oldal nagyon komolyan veszi az orosz javaslatokat és mélységében elemezték őket” – mondta Ribakov, aki hozzátette, hogy kemény és profi tárgyaláson vannak túl, ahol „nem kerülgették a forró kását”

„Elmagyaráztuk a kollegáinknak, hogy nincs tervünk arra vonatkozóan és nem is áll szándékunkban, hogy megtámadjuk Ukrajnát, ettől nem kell tartaniuk”

Ribakov ezen felül jelezte, hogy a két fél érintőlegesen beszélt az új Atomsorompó-egyezmény lehetőségéről is, valamint a stratégiai stabilitásról, de ezek nem voltak központi elemek. A diplomata nem zárta ki, hogy a jövőben folytatódni fognak a tárgyalások, ez a szerdai Oroszország-NATO egyeztetésen fog eldőlni.

Egyesült Államok álláspontja

Wendy Sherman amerikai külügyminiszter-helyettes és az amerikai delegáció vezetője szintén kiemelte, hogy a megbeszélések „konkrétak és céltudatosak” voltak, ahol több témát is érintettek:

„Több terület is felmerült ötlet gyanánt, ahol a két ország közösen tud fellépni és a mi nemzetbiztonsági érdekeink, valamint a stratégiai stabilitás számára kedvezne. Az Egyesült Államok felajánlotta, hogy még egyszer találkozzunk a közeljövőben, hogy ezeket az ügyeket megtárgyaljuk”

Sherman elmondta, hogy Ukrajna egy fontos pontja volt a tárgyalásoknak és Washington „határozottan” elutasítja Moszkva azon jellegű követelését, hogy Kijev ne csatlakozzon a NATO-hoz, mert azt „nem engedik nekik”

„Határozottak vagyunk abban, hogy kiálljunk azon biztonsági javaslataink mellett, amelyek nem képezik vitatárgyát az Egyesült Államokban. Nem fogjunk engedni, hogy valaki megpróbálja bezárni a NATO nyitott ajtó politikáját”

A diplomata ezen felül figyelmeztette Oroszországot, hogy súlyos következményei lesznek annak, ha mégis Ukrajna megtámadása mellett döntöttek. „Komoly árak és konzekvenciák lesznek, amihez képest 2014 is gyerekjátékot” – mondta, utalva a Krím-félsziget annektálása miatt kivetett szankciókra.

Publicus: Karácsony Gergely magabiztosan vezet

A főpolgármester akkor is győzne, ha Szentkirályi Alexandra vagy Vitézy Dávid visszalép egymás javára.