Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,392 $

Föld körül keringő naperőművet építtetne a SpaceX-szel az Egyesült Királyság

A brit kormány egy 16 milliárd fontot kóstáló naperőmű megtervezését és megépítését fontolgatja, ami a világűrben gyűjtené be a zöld energiát.

YouTube/Catapult
Világűr

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A kormány nemrégiben tette közzé Net Zero Innovation Portfolio nevű innovációs programtervezetét, amely tartalmaz egy űralapú napenergiára vonatkozó részt is. Ez egyike a számos lehetséges megoldásnak, amelyek célja, hogy segítsenek az országnak elérni a 2050-re kitűzött zéró karbonemissziós célt – írta a The Next Web magazin.

A Space Energy Initiative (SEI) elnevezésű projekt célja, hogy 2035-re felállítsák az első erőművet a világűrben, melynek kapcsán az egyik brit parlamenti képviselő, Mark Garnier nemrégiben felvetette, hogy a SpaceX helyezhetné a tervezett napelemes műholdat Föld körüli pályára. Soron kívül Megtalálták az állami gondozásból eltűnt 13 éves fiút

Nem az Egyesült Királyság az első, amely űrbe telepített naperőművek megépítését javasolja: tavaly Kína is bejelentette, hogy olyan technológiát kíván tesztelni, amely a napenergiát az univerzumban gyűjtené be, majd egy erős, koncentrált sugár segítségével a Földön található erőművekbe küldené.

Az Egyesült Királyság kormányának elképzelése szerint a világűrbe telepített naperőmű egy napelemekkel felszerelt műholdat használna, amely nagyfrekvenciás rádióhullámokon keresztül továbbítaná az energiát a Földre, ahol egy antenna segítségével elektromos árammá alakítanák őket, még mielőtt a hálózatba jutnának.

A földi naperőművekkel ellentétben – amelyeket az időjárási viszonyok befolyásolnak, és amelyek napközben termelnek áramot – az orbitális naperőmű geostacionárius pályán repülne, ami azt jelenti, hogy a napfény állandóan érné.

Egy ekkora állomás pályára állításának költségei és károsanyag-kibocsátása potenciális akadályt jelent egy olyan projekt számára, amelynek célja a megújuló energiaforrások költségeinek csökkentése és az éghajlati célok elérése.

Éppen emiatt remélik a britek, hogy a SpaceX segítségükre siethet, és közösen megoldhatják a felmerülő problémákat. Az űrhajózási magáncégnek valószínűleg még nincs megállapodása a SEI-vel, a szervezet ennek ellenére továbbra is fejleszti saját technológiáját, így kérdéses, végül mi lesz a belengetett kollaborációval.

6.5-es erősségű földrengés rázta meg Jáva szigetét

6.5-es erősségű földrengés rázta meg az indonéziai Jáva szigetének partjait, a rengéseket egészen Jakartáig és Bandungig érezni lehetett.