Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,89 Ft
Euró
392,65 Ft
Font
457,82 Ft
Bitcoin
64,803 $

Operatív törzs: ha már a szennyvízmintában van a vírus, nem lehet tenni semmit

Müller Cecília, az országos tisztifőorvos úgy fogalmazott az Operatív Törzs szerdai sajtótájékoztatóján, hogy a koronavírus-járvány jelenleg felemelkedő ágban van nálunk, de az egészségügyi intézmények felkészültek.

Belföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Müller Cecília, az országos tisztifőorvos úgy fogalmazott az operatív törzs szerdai sajtótájékoztatóján, hogy a koronavírus-járvány jelenleg felemelkedő ágban van nálunk, de az egészségügyi intézmények felkészültek.

Müller kezdésnek ismertette a friss járványügyi adatokat, hogy 951 fő pozitív koronavírus-teszttel zárt, valamint 8 ember elhunyt. Az elhunytakról elmondta, a „magyarokra jellemző betegségekben” szenvedtek, vagyis főként szív- és érrendszeri betegségekben és cukorbetegségben. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

A tisztifőorvos újfent kiemelte, hogy a tesztek jelentős részét térítésmentesen végezték el, mivel járványügyi érdek, például kontaktkutatás fűződik hozzá. A súlyosabb esetekről elmondta, hogy jelenleg több mint 500-an vannak kórházban, és 35-en kerültek lélegeztetőgépre. Müller hozzátette, a járvány második hullámában vagyunk, és azon belül is „emelkedő ágban”.

A szabályok betartását hangsúlyozta, valamint kiemelte, hogy aki tüneteket érzékel magán, különösen ha lázas, akkor kerülje a közösségbe való menetelt. Müller elmondta, hogy bővült a maszkviselés szempontjából kötelező helyek, valamint továbbra is ügyeljünk a távolságtartásra. Vannak helyek, ahol óhatatlanul közelebb kerülünk egymáshoz, mint a lift vagy a taxi, itt különösen ügyeljünk a maszkviselésre.

Az esküvőkön a menyasszonytáncot nem ajánljuk. Kesztyű viselését nem írja elő a jogszabály, de ilyen esetekben mégis ajánlott. ​A maszk felhelyezése előtt mossuk meg a kezünket, ha van rá lehetőségünk – tanácsolta.

A karantén kapcsán kiemelte, hogy a hatósági házi karantén időtartama 14 napról 10 napra rövidült, mivel elegendőnek bizonyul a védettség szempontjából, azonban másképp alakul a helyzet, ha ezen időtartamon belül tüneteket észlel magán a karanténozott személy. Müller azt tanácsolja, ilyenkor keressük fel a háziorvosunkat.

Müller is kiemelte, hogy az egészségügy felkészült a koronavírus kihívásaira, jelenleg a kórházi ágyak 47 százaléka szabad, valamint hozzátette, ameddig be nem igazolódik, hogy valaki koronavírus-fertőzött, addig elkülönítve tartják, ha beigazolódik, akkor az erre kijelölt intézetekbe szállítják, mint a Dél-Pesti Centrumkórház, a Korányi Kórház és a Szent János Kórház.

A cél, hogy a koronavírusos betegeket megfelelő időben, megfelelő helyen lássák el és hogy a beteg a lehető legjobb ellátást kapja. A cél, hogy a betegeket egy helyre koncentrálják, hogy ne fertőzzék össze a korházat, és maradjanak tiszta kórházak.

A hatósági intézkedésekről Kiss Róbert rendőr alezredes elmondta, hogy az elmúlt 24 óra során 12179 ellenőrzést tartottak, mellyel a tavasz kezdete óta már több, mint 1 millió alkalommal ellenőrizték a karantén betartását. Az elmúlt nap során 32 alkalommal volt szükséges a rendőri intézkedés, ezen belül 5 alkalommal a tömegközlekedési eszközökön.

Ujságírói kérdésre Müller kifejtette, a szennyvízminta-vizsgálatok egész Európában a járvány mértékének megjósolását szolgálják, 4-10 nappal előre lehet jelezni, hogy az adott területen emelkedik-e a fertőzöttek száma. Mivel a szennyvízbe már emberi ürítés útján kerül a vírus örökítőanyaga, így ha abban felfedezik, akkor „már nem lehet tenni semmit” – tette hozzá.

Ezt követően Kiss Róbert elmondta, hogy a szórakozóhelyekre vonatkozó új szabályt, az este 11 órai bezárást is ellenőrzik, és ha nem tartják be a jogszabályt, akkor rendőri intézkedéssel reagálnak. Azt is hozzátette, az intézkedés akár észlelés, akár állampolgári bejelentés útján is történhet.

Szintén újságírói kérdésre Müller kitért arra, hogy jogszabályban határozták meg, szükséges esetén ki az az egészségügyi dolgozó, aki átirányítható, így például a kisgyermekes édesanyák vagy a betegek nem – ezen felül viszont bárkinek átirányíthatónak kell lennie.