Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,56 Ft
Euró
391,96 Ft
Font
457,87 Ft
Bitcoin
64,080 $

Nagy hibát vétett Donald Trump, hogy nem adott magának elnöki kegyelmet?

Donald Trumpnak megvolt a lehetősége arra, hogy magának is kegyelmet adjon, ám ezt valamilyen oknál fogva nem tette meg, ami jelentős fejfájást okozhat neki a jövőben

Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Donald Trumpnak megvolt a lehetősége arra, hogy magának is kegyelmet adjon, ám ezt valamilyen oknál fogva nem tette meg, ami jelentős fejfájást okozhat neki a jövőben – fogalmaz a Vice News.

Donald Trump egy hatalmas sor elnöki kegyelemmel zárta a káoszba fulladó négyéves elnöki ciklusát, többek között a csalás miatt perbe fogott korábbi kampányvezetőjét, Steve Bannont is kegyelemben részesítette. Ami meglepőnek hathat viszont, hogy saját magát nem részesítette kegyelemben, így kitett marad a jövőbeli büntetőeljárásoknak, melyek realizálódására mérhető esély van. Soron kívül Reagált a Magyar Ásványolaj Szövetség a kormány felszólítására

Trump és családja körül ugyanis számos ügyben már elkezdtek vizsgálódni a hatóságok, ráadásul a személye körüli ügyekről sem érdemes megfeledkezni. A Capitolium ostroma kapcsán ráadásul az sem kizárható, hogy nem csak állami szinte, hanem szövetségi szinten is meggyűlhet a baja a hatóságokkal.

Mindenki arra számított, hogy Donald Trump majd saját magát, a családtagjait és személyes ügyvédjét, Rudy Giulianit is kegyelemben fogja részesíteni, ám ez nem történt meg. A Vice News ennek kapcsán több jogászt is megkérdezett, hogy vajon mi lehetett az oka annak, hogy az elnök nem élt ezzel a lehetőséggel.

„Szerintem Trump inkább az ellene indított második alkotmányos vádeljárással, a saját PR-jával, a brandjének újraépítésével és a 2024-es választásra való felkészüléssel kezdett el foglalkozni. Talán azt is gondolta, hogy gyengének és gyanúsnak fogják látni, ha önmagának kegyelmet ad”

fogalmazott a Richmondi Egyetem jogásza.

Ennek kapcsán a CNN is beszámolt egy névtelen forrásra hivatkozva arról, hogy állítólag Trumpnak megmondták, hogy amennyiben kegyelmet ad magának, azt ellene fordíthatják. Ennek alapján feltehetően a tanácsadói győzték meg, hogy ne adjon kegyelmet magának, mert akkor meg kellett volna nevezni, hogy pontosan mire is ad kegyelmet.

A másik teória szerint Donald Trump valószínűleg azon aggódik jelenleg jobban, hogy ő lehet az első elnök, akit az alkotmányos vádeljáráson túl valamilyen büntetőeljárásba fognak. Ennek alapján pedig azon aggódhatott a leköszönő elnök, hogy amennyiben kegyelmet ad magának, a Szenátus republikánusai ellene fordulnak, és ők is bűnösnek találják valamilyen gyanús ügyben.

Ez akár megalapozott félelem is lehet, ugyanis az eddig meglehetősen passzív, a választás előtt kifejezetten Trump pártját fogó Mitch McConnell is odaszólt az elnöknek, ugyanis úgy fogalmazott, hogy hazugságokkal hergelte fel a tömeget, amely lerohanta a Capitoliumot.

Jogászok szerint az is egy befolyásoló tényező, hogy nincs történelmi precedens arra vonatkozóan, hogy egy elnök magára adjon kegyelmet, és attól tarthatott, hogy ez a hatóságokkal szemben nem adna védelmet. Ebben a Legfelsőbb Bíróságnak kellene döntést hozni, hogy ez egy jogszerű lépés, amelyről korábban nem is tárgyaltak – még ha a törvény az önkegyelmet egyébként nem tiltja.

„Szerinte az önkegyelem ez felhívás lett volna keringőre azoknak az ügyészeknek a szemében, akik egyébként úgy döntöttek volna, hogy nem vádolják meg Trumpot bűncselekménnyel. Az ügyészek valószínű nem örültek volna, hogy az elnök deklarálja a törvények felettiségét”

mondta a New Yorki Jogi Egyetem egyik professzora.

Ezek alapján az, hogy Donald Trump nem adott kegyelmet magának, logikus lépésnek tűnik, de egyes megfigyelők szemében az okoz zavart, hogy a családtagjainak és a belső körének miért nem adott. Rudy Giuliani talán mind közül a legmeglepőbb, aki lelkesen küzdött a bíróságokon, hogy érvényt szerezzen Trump választási csalásos összeesküvéseinek.

Giuliani azonban mintegy 60 különböző pert indított, ám egyiket sem sikerült megnyernie, mivel a bíróság is megmondta, hogy az elnök vádjaira, teóriáira bizonyítékot kell szolgáltatni. Michael Cohen, Trump korábbi ügyvédje szerint pont ezért nem kapott kegyelmet:

„Tulajdonképpen ezzel büntette Rudy-t, hogy nem sikerült megfordítania a választások eredményeit. Azt viszont már én sem tudom, hogy magát, a gyerekeit, és Jared Kushnert miért nem részesítette kegyelemben”

A Vice News egyes jogászi véleményekre támaszkodva azonban úgy véli, lehet még egy csavar történetben: titokban adott kegyelmet magának és a belső körének. Ez ugyan az elnökök átláthatóságát biztosító szövetségi törvénybe ütközne, ám elképzelhető, hogy Trump szimplán megtagadta ezt a szabályt:

„Ha Trump megsértette a törvényt, ami előírja a kegyelmek adásának nyilvántartásos vezetését, akkor elképzelhető, hogy titokban osztott ki kegyelmet, amiről senki nem fog tudni egészen addig, amíg ezeket nyilvánosságra nem hozza. A tény, hogy egy ilyen törvényt megsért, nem hatna ki a kegyelem hatályosságára és érvényességére”

mondta a New York-i szakértő.

A szakértő elmondása szerint egészen addig titokban tudnak maradni az ilyen titkos kegyelmek, ameddig büntetőeljárást nem indítanak ellene, mert akkor tudja elővenni mentességi hivatkozási pontként. Ezt viszont tényleg csak akkor fogjuk megtudni, ha valamilyen büntetőügyet indítanak ellene.

Bristolból Rómába szállítottak egy újszülöttet életmentő műtétre, Giorgia Meloni járt közben az ügyben

Az olasz miniszterelnök személyesen járt közben az újszülött ügyében, hogy mihamarabb Rómába érjen.

Az Android 15 és a mesterséges intelligencia köré épül a Google fejlesztői konferenciája

A május 14-16. között megrendezésre kerülő Google I/O fejlesztői konferencián jelentős frissítéseket mutat be a vállalat, köztük az Android 15-öt és az abban helyet kapó mesterséges intelligencia képességeket is.