Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,71 Ft
Euró
386,98 Ft
Font
451,92 Ft
Bitcoin
67,031 $

MIT: Ha túl hamar térünk vissza a mindennapi élethez, akkor „berobbanhat” a koronavírus

A világszerte elismerte MIT Egyetem kutatói egy olyan vizsgálati modellt dolgoztak ki, amely amellett, hogy pontosan megjósolta a koronavírus terjedését késő januártól egészen kora márciusig, még azt is megmondta, hogy az egyes országos milyen módon fogják a korlátozó intézkedéseket bevezetni.

Most

Nagy Noel

Szerkesztő
TÉMÁK

Többek között ezért is érdemes odafigyelni a rendszer figyelmeztetésére, amit a medRxiv-re töltöttek fel a hónap elején: a modell szerint, ha túl hamar folytatják az életet az Egyesült Államokban, akkor az közegészségügyi katasztrófához fog vezetni. A tanulmány úgy fogalmaz:

„Ahogy azt bemutattuk, ha mostanában enyhítjük vagy eltöröljük a karanténra vonatkozó intézkedéseket, akkor az a koronavírus-fertőzöttek exponenciális robbanásához fog vezetni, magyarán teljesen értelmét vesztik az intézkedések, amiket március közepe óta alkalmazunk”. Soron kívül Pünkösd: vasárnap és hétfőn is zárva lesznek az üzletek

A modell páratlan pontossággal tudta megjósolni január 24 és március 3 közötti adatok alapján, hogy az Egyesült Államokban miként alakul majd a járványgörbe, és még arra is ráéreztek, hogy április 20-ig lassulni fog a vírus terjedése. A modell négy helyszínre fókuszált elsősorban (Vuhan, Olaszország, Dél-Korea, USA), és jó hírekkel is tudott szolgálni:

„Az eredményeink egyértelműen jelzik, hogy azok az országok, amelyek kormányai szigorú közegészségügyi intézkedésekkel, kijárási korlátozásokkal vagy tilalmakkal időben közbe tudtak avatkozni, azoknál sikeresen lassították a járvány terjedését, és el tudták kerülni a berobbanását”

Nagy veszélyt hordoz magában, ha túl hamar térnek vissza a normális élethez az országok: ott van Szingapúr példája, ahol annak ellenére, hogy a korlátozásokkal kapcsolatban sikert értek el, az elmúlt hét során megugrott az új koronavírusos eseteknek a száma.

Az MIT szerint Trump elnök ötlete, hogy újranyissák az országot, katasztrofális következményeket vonhat maga után, az ugyanis jelen pillanatban még túl korainak tűnik. A helyzetet, amiben a világ országai vannak valóban nem lehet az örökkévalóságig tartani, ám az MIT óvatosságra inti a vezetőket, hogy ne kapkodják el a korlátozások enyhítésével kapcsolatos döntéseket.

Eközben a fertőzöttek és halottak száma tovább nő a világban, ám szerencsére az ütem már csökkenő tendenciát mutat:

https://liner.hu/emelkedik-a-koronavirus-fertozottek-szama-a-vilagon-de-a-novekedes-uteme-csokkenni-latszik/