Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,59 Ft
Euró
389,35 Ft
Font
453,65 Ft
Bitcoin
62,584 $

Kéretlenül telepített felesleges programot egyes felhasználók gépére a Windows

Egy meglehetősen bizarr hiba miatt, engedélykérés nélkül tűnt fel a HP Smart segédprogram a számítógépeken.

Fotó: Unsplash / Illusztráció
PC

Koós Alexandra

Szerkesztő

Frusztráló és érthetetlen jelenségről érkeztek hírek a napokban: a Windows 10 és a Windows 11 rendszerű számítógépeket használók egy része azt tapasztalta, hogy megjelent a printerek kezelésére kitalált HP Smart segédprogram a PC-jén – írja az Origo. A Microsoft azóta megerősítette a híreket.

Kifejtették, valóban a gyári Microsoft Áruház alkalmazásbolt installálta a kéretlen appot, azonban a feltételezésekkel ellentétben nem egy félresikerült szerveroldali beállítás állt a háttérben. Mint kiderült, a Windowsok egy hibából kifolyólag átnevezték az érintett felhasználók nyomtatóit „HP LaserJet M101-M106” névre, a fantom printer megjelenése váltotta ki automatikusan a HP Smart alkalmazás installációját a Windows Áruházból. Soron kívül Szentkirályi Alexandra a Szomszédok legendájával, Vágási Ferivel üzent Karácsonynak

A portál szerint a megfelelőnek tűnő nyomtatókezelő segédprogram automatikus telepítése alapvetően egy kényelmi funkció a Windowsban, de az appok engedélykérés nélküli telepítése erősen megkérdőjelezhető praktika a vállalat részéről. Az elmúlt években újból és újból feltűnt mintának megfelelően a Microsoft ezúttal is figyelmen kívül hagyja, hogy a számítógépezők rendelkeznek a PC-jük felett, és az állítólagos érdekeikre hivatkozva, önkényesen döntéseket hoz helyettük – jegyzik meg.

Az ilyen esetekben csak egy ablaknak kellene felugrania, hogy szeretné-e telepíteni az éppen relevánsnak tűnő alkalmazást a felhasználó, és akkor teljesen rendben lenne a kényelmi funkció. Ez a módszer ugyanis elég komoly visszaélésekre ad lehetőséget – emeli ki az Origo.

A Microsoft szerint ezek a teljesen automatikus telepítések biztonságosak, de ha belegondolunk, hogy van egy rendszer a gépünkön, ami az engedélyünk nélkül bármikor szoftvereket telepíthet a számítógépre, akkor felmerül a kérdés: ezt a rendszert hogyan és mikor tudják feltörni rosszindulatú támadók.