Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,37 Ft
Euró
388,51 Ft
Font
451,50 Ft
Bitcoin
62,710 $

Mégsem annyira biztonságos a fejlesztésben élen járó COVID-19 elleni vakcina?

Megkérdőjelezték az egyik legígéretesebb koronavírus-vakcina biztonságosságát, a cég válaszul nyilvánossá tette a hivatalos információkat a harmadik tesztfázisról.

Moszkva, 2020. szeptember 17. Egészségügyi dolgozó elõkészíti a koronavírus (SARS-CoV-2) elleni vakcinát, mielõtt beadná egy önkéntentesnek egy moszkvai kórházban 2020. szeptember 17-én. Az új vakcinát Szputnyik V néven regisztrálták és most kezdik a tömeges tesztelést. MTI/EPA/Szergej Ilnyickij
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Megkérdőjelezték az egyik legígéretesebb koronavírus-vakcina biztonságosságát, a cég válaszul nyilvánossá tette a hivatalos információkat a harmadik tesztfázisról.

Az AstraZeneca bárki számára elérhetővé tette az utolsó humán kísérletek részleteit, ugyanis azzal vádolták meg nemrég az amerikai gyógyszeripari vállalatot, hogy eltussol néhány fontos adatot, ezért hiányzik a transzparencia a fejlesztéseik körül. Soron kívül Elmondta a rendőrség, blokkolták-e az internetet Magyar Péter gyűlésein

A közelgő novemberi amerikai elnökválasztás minden bizonnyal politikai nyomást helyezhet a cég vállára, amit szakértők is megfigyeltek, továbbá aggodalmukat fejezték ki azzal kapcsolatban is, hogy az AstraZeneca a Nagy-Britanniában zajló emberi vizsgálatok eredményeit túlságosan rejtegeti.

Mint kiderült, a tesztelésekben részt vevő két női önkéntesnél súlyos, idegrendszert érintő mellékhatások alakultak ki, amelynek következtében kétszer fel is függesztették a vakcinák ellenőrzési folyamatait az illetékesek.

Habár a brazil, indiai és dél-afrikai önkénteseknél hasonló problémák nem jelentkeztek, mégis egyes szakemberek ellentmondásosnak vélik azt, hogy a cég titokban tartotta a pontos adatokat a tesztfázisokról.

Az AstraZeneca mindezek hatására közzétett egy 111 oldalas tervezetet, amelyből megtudhattuk, hogy a céljuk egy 50%-ban hatásos vakcina kifejlesztése, ez viszont korántsem biztató az orvosok szerint.

Dr. Eric Topol, a San Diegóban található Scripps Kutatóintézet szakértője úgy gondolja, hogy az AstraZeneca, de még a Moderna és a Pfizer terveiben is van egy közös negatív pont, ez pedig az, hogy még az enyhébb COVID-19 pácienseket is hozzászámolják az effektivitáshoz, így nehéz kideríteni, a közepes vagy súlyos tünetekkel küzdő fertőzöttek részére megoldást jelenthet-e az oltóanyag.

Amíg az egyik résztvevőnél felmerülő mellékhatást keresztirányú mielitiszhez kötötték, ami a szklerózis multiplex egyik első jeleként fogható fel, addig a másik önkéntesről semmit nem árultak el. Dr. Paul Offit, a Pennsylvaniai Egyetem professzora és az Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet (FDA) bizottsági tagja elmondta, még mindig nem tudják, mi állhat a megbetegedések mögött, ezért kétséget kizáróan nem lehet kijelenteni, hogy a mellékhatásokat nem a vakcinák okozták.

Jól vizsgáztak a történelemérettségi új követelményei

A Történelemoktatók Szakmai Egyesületének elnöke, Nánay Mihály szerint az új történelemérettségi-követelmények jól vizsgáztak, és változatos témákat kínáltak a diákoknak.