Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,127 $

Megnyaldosta a Nap külső rétegét a NASA napszondája

Történelmi momentumnak lehettek szemtanúi a NASA mérnökei, a Parker Solar Probe ugyanis rendkívül közel merészkedett központi csillagunkhoz.

NASA
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A világ leggyorsabb űrszondája korábban már több alkalommal is megközelítette a Napot, ám múlt heti repülése során minden eddiginél közelebb került a forró, izzó égitesthez – adta hírül a CNET magazin.

A pályáját jelentősen befolyásolja a Vénusz, hiszen a bolygó tömegvonzását kihasználva tudták a NASA mérnökei elérni, hogy csúzliként a Nap környékén ólálkodjon a nagyjából 530 ezer km/h sebességgel száguldozó egység. Soron kívül Arne Slot váltja Jürgen Kloppot a Liverpool kispadján

Ez a módszer olyannyira jól működik, hogy kétszer is megdöntötte a valaha volt leggyorsabb űrszonda rekordját, amiről korábban már szerkesztőségünk is beszámolt.

A Parker Solar Probe egy ideig még egészen biztosan Nap körüli pályán marad, az elkövetkező néhány évben ugyanis célzottan a központi csillag kromoszféráját tervezik tüzetesebben górcső alá venni a szerkezetre szerelt kamerák segítségével.

Ha minden az előzetes tervek szerint alakul, akkor a napszonda 2030-ig rengeteg hasznos információt gyűjthet be, ezáltal az asztronómusok is tisztább képet kaphatnak arról, milyen folyamatok játszódnak le a Nap különböző rétegeiben.