Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,65 Ft
Euró
389,55 Ft
Font
455,48 Ft
Bitcoin
57,467 $

Meggyőző bizonyítékot találtak a kutatók a Föld magjának szivárgására

Amerikai tudósoknak fiatal kőzetekben sikerült kimutatniuk a hélium izotópjait, ez pedig azt jelenti, hogy az anyag nem az ősi légkörből került oda.

Fotó: Unsplash / Illusztráció
Világűr

Koós Alexandra

Szerkesztő

A kutatók régóta úgy vélekednek, hogy a Föld magjában lévő hélium lassan, de folyamatosan szivárog a felszín felé, amelynek kapcsán úgy tűnik, megvan az eddigi legmeggyőzőbb bizonyíték. A Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech) tudósai 62 millió éves sarkvidéki kőzetekben találtak hélium izotópot, ami alátámasztja az elméletet – írja a hvg.hu a Science Alertre hivatkozva.

Mivel a hélium meglehetősen könnyű és kevésbé reakcióképes, nem sok akadálya van annak, hogy a gáz a kőzetekből a légkörbe, onnan pedig az űrbe kerüljön. Emiatt meglehetősen ritka anyagnak számít a bolygónkon, ám azt nem tudni, mennyi lehet a felszín alatt. Soron kívül Karácsony Gergely szerint „hazaárulás” a mini-Dubaj beruházásról szóló törvényjavaslat

Kifejtik, a Földön a vulkáni aktivitás során az elmúlt 4,6 milliárd évben a hélium nagy részének már fel kellett szabadulnia a magból. Az azonban, hogy egy viszonylag fiatal kőzetben találtak ilyen anyagot, azt sugallja, hogy vannak még olyan részek a felszín alatt, ahol találni héliumot – olvasható a cikkben.

Hozzáteszik, a kanadai Baffin-szigeten lévő bazaltos lávakőzetek tartalmazzák a legnagyobb koncentrációban a hélium-3, valamint a valamivel nehezebb hélium-4 izotópot. A keverék a tudósok számára azt jelzi, hogy az anyag nem a légkörből került oda, hanem a magból szabadult fel. Az amerikai Woods Hole Oceanográfiai Intézet a területről származó kőzetmintákból a légköri szinthez képest ötvenszeres héliumizotóp-arányt mutatott ki.

A hélium szokatlanul magas koncentrációját izlandi mintákból is sikerült kimutatni. Emiatt felmerült, hogy mindkét mintába a földköpenyből származó területről kerülhetett oda az anyag. Kiemelik, a méréseket újra elvégezték, ám ugyanarra az eredményre jutottak.

Amellett, hogy az újabb mintákban már hetvenszeres koncentrációt mértek – ez az eddigi legmagasabb, amit sikerült kimutatni –, olyan nemesgázokat is találtak, amelyek szintén a mélyről származnak. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, a Nature-ben bemutatott kutatás arra továbbra sem tudott választ adni, hogy mennyi hélium lehet még a magban, arra viszont igen, hogy az ott lévő anyag folyamatosan szivárog a felszín felé.