Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,51 Ft
Euró
389,40 Ft
Font
455,31 Ft
Bitcoin
56,772 $

A Marsot vettük célba, azonban az óceán mélyének csupán 20 százalékát térképeztük fel

Miközben ambiciózus projekteket valósít meg a NASA a SpaceX-szel karöltve, addig sokkal több rejtély lakozik saját bolygónkon, mint más égitesteken.

Unsplash
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Victor Vescovo dollármilliárdos által finanszírozott nemzetközi kutatócsapat bejelentette, hogy a Seabed 2030 névre keresztelt projekt keretében már sikerült feltérképezniük a világ óceánfenekének több mint 20 százalékát – adta hírül a Live Science magazin.

A projekt vezetői szerint egy Egyesült Államok méretű szelet került fel a térképre, ami óriási előrelépésként értékelhető, hiszen korábban senki sem gondolta volna, hogy sikerül megvalósítani mindjárt egy év alatt az előzetesen kitűzött célokat.

A kezdeményezés nevéből adódóan 2030-ra kívánják részletesen megvizsgálni az óceánok és tengerek fenekén található domborzatokat, melyekről elkészíthetik a világ egyik legnagyobb térképét, ami minden kutató és laikus számára egyaránt elérhető lesz.

Miközben a Marsra és a Holdra történő kozmikus utazásokra összpontosítunk, gyakran elsiklik a figyelmünk más, hasonlóan fontos és úttörő missziók mellett, amelyekkel a Földről is rengeteg mindent megtudhatunk. Ilyen ez a mostani, Seabad 2030 iniciatíva is, melynek segítségével megkönnyíthetik a geológusok és földkutatók jövőbeni munkáját.

Mivel a klímaváltozás révén végeláthatatlan problémahegyek tornyosulhatnak az emberiség elé, ezért rendkívül szükséges végigpásztázni az óceánok alját annak érdekében, hogy kiderítsék, milyen módon lehetne alternatív energiaforrás után nézni.

Habár jótékony céllal kezdték meg a feltérképezési folyamatokat, mindeközben nem megújuló, hanem fosszilis energiaforrások táptalajaként tekintenek egyes nagyvállalatok a tengerfenékre, ezért már most rengeteg helyen fúrták szét az alsóbb rétegeket, ezzel visszafordíthatatlan károkat okozva az ottani biológiai ökoszisztémának.