Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,127 $

Láthatatlan, óriási tömegű bozoncsillagokkal lehet tele a világűr

Az egyik európai asztrofizikusokból álló kutatócsapat tagjai arra a következtetésre jutottak, hogy az univerzumban elméletben óriási, átlátszó objektumok találhatóak, amelyek a jelenleg ismeretes csillagokhoz képest jóval masszívabbak.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az egyik európai asztrofizikusokból álló kutatócsapat tagjai arra a következtetésre jutottak, hogy az univerzumban elméletben óriási, átlátszó objektumok találhatóak, amelyek a jelenleg ismeretes csillagokhoz képest jóval masszívabbak.

Ha igazak a feltételezéseik, akkor a bozoncsillagok nagy mértékben hasonlíthatnak a szupermasszív fekete lyukakhoz. Soron kívül Súlyos mentőautó-baleset történt Budapesten

Hector Olivares, a hollandiai Radboud Egyetem és a németországi Goethe Egyetem professzora, egyben a kutatás vezetője a ScienceAlert tudományos magazinnak adott nyilatkozatában elmondta,

„A bozoncsillagok előrejelezhetőek az általános relativitáselméletből, emellett rendkívül kompaktak és több milliószor sűrűbbek lehetnek, mint a Nap.”

Ha valóban léteznek ezek az égitestek, akkor teljesen más tulajdonságokat mutathatnak, mint az eddig felfedezett objektumok. A bozonok speciális részecskék, amelyek egyáltalán nem a fizika standard, fermionokkal – protonokkal, neutronokkal és elektronokkal – kapcsolatos szabályait követik.

Elő lehet általuk idézni például egy olyan állapotot, amikor két bozon ugyanazt a helyet foglalja el, ezáltal úgynevezett anyaghullámot generálhatnak. Ezek a struktúrák később egy még nagyobb egységgé, egészen pontosan skaláris mezővé formálódnak, ami egy sokkal stabilabb részecske-csoportosulás. Ha mindezek mellé megfelelő tömeggel rendelkeznek, akkor a mezők összenyomódhatnak, és létrejöhetnek a bozoncsillagok.

Bár a Földön már megfigyeltek néhány bozontípust, az ilyen struktúrák képződéséhez szükséges apróbb változatukat egyelőre nem tudták azonosítani az asztronómusok.

„A 0 spinű, kisebb tömegű bozonok már jelen vannak a modelljeinkben és a húrelméletben, de más név alatt még a sötét anyag hipotéziseiben is szerepelnek. Egy ilyen hipotetikus részecskét nagyon nehéz detektálni, viszont egy bozoncsillag azonosításával alátámaszthatnánk a teóriáinkat.”

magyarázta Olivares.

Olivares és kollégái a valaha elsőként felfedezett fekete lyukat, az M87-et vizsgálták, mivel azt gondolták, bozoncsillag is lehet a sötét objektum. Végül kizárták ennek a lehetőségét, mivel kiderült, hogy az árnyéka túlságosan kicsi ahhoz, hogy a feltételezett objektum kialakulhasson a környezetében.

Hogy biztosra mehessenek, és minden kétséget kizáróan megcáfolhassák az M87 bozoncsillag jellegét, az Event Horizon Teleszkóp jövőbeni fényképeit használhatják majd fel, amivel végleg pontot tehetnek az ügy végére.