Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
355,97 Ft
Euró
385,56 Ft
Font
448,29 Ft
Bitcoin
61,788 $

Koronavírus – az oltáson kívül maga a fertőzés is árthat a szívnek

A covid-fertőzés olyan légzőszervi betegség, amit a Sars-CoV-2 vírus vált ki, és rengeteg komplikációt okozhat.

Twenty20
Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Új Szó hírportálnak adott interjújában Havránek Enikő kardiológus elmondta, a fertőzés legfőképpen a  tüdőt érinti, de megtámadhatja bármely szervet és ennek következtében nagyon különböző a betegség klinikai képe és lefolyása. Az eddig ismert adatok világosan mutatják, hogy a fertőzés hat a szív- és érrendszerre is:

Például ha a vírus megtámadja a szívizomzatot, szívizomgyulladás (myokarditis) alakulhat ki, vagy ha a szívburkot károsítja, szívburokgyulladás (perikarditis) következtében a szívburokban folyadék gyülemlik fel, ami gátolja a szív normális működését. Sok esetben a koronavírus-fertőzés leküzdése után vérrögképződési zavarok lépnek fel, aminek következtében például agyi stroke (agyi érkatasztrófa, szélütés), szívinfarktus és tüdőembólia alakul ki.” Soron kívül Három ember életét vesztette egy kamion rakterében az M1-es autópályán

A vírusfertőzések lefolyásának súlyossága korral és társult betegségekkel párhuzamosan fokozódhat, ezen felül negatív szerepet játszik a dohányzás is.

A gyulladás okozta szívizom-károsodás következtében legyengül a szív, ami szívelégtelenséghez vezethet, vagy a károsodás szívritmuszavarban mutatkozik meg. Ha a koronáriaerek a fertőzés hatására beszűkülnek vagy elzáródnak, ez szívinfarktushoz vezethet, vagy például az agyba vezető artéria elzáródása szélütést okozhat. Hasonló mechanizmus alapján tüdőembólia alakulhat ki.

A Covid-19-fertőzéssel összefüggő szívkárosodás mechanizmusai még mindig nem világosak és tisztázottak teljesen. Azt viszont tudjuk, hogy nagyon fontos szerepe van például annak, hogy a tüdőfertőzés miatt nem jut elég oxigén a szívizomba, és ezzel károsodnak a szívsejtek. A láz és a gyulladás fokozhatja a pulzust, a vér oxigénigényét, ronthatja a szervek vérellátását és vérrögképződést indíthat el” – tette hozzá a szakorvos.

A szervezet súlyos, úgynevezett citokin vihar formájában gyulladással reagál a fertőzés gyors előrehaladására. A citokin vihar az immunrendszer túl heves gyulladásos reakciója, amely szervi elégtelenséghez, végül a szervezet teljes összeomlásához vezethet – magyarázta Havránek Enikő.