Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,51 Ft
Euró
389,40 Ft
Font
455,31 Ft
Bitcoin
56,772 $

Kör alakú rádiókitörésekre bukkantak az univerzum mélyén

Egy lépéssel közelebb kerültek a csillagászok az úgynevezett rádiókörök (ORC) néven ismert kozmikus rejtély megoldásához.

CSIRO
Világűr

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A csillagászati anomáliák többségéhez hasonlóan a név nagyjából mindent elárul a furcsa rádiókörökről, amelyek lényegében olyan kerek formájú rádiósugár-csomókként foghatóak fel, amelyeket nem lehet ismert objektumokkal vagy jelenségekkel megmagyarázni.

Az ORC-ket rendkívül nehéz feladat tanulmányozni, köszönhetően halványságuknak, ritkaságuknak és annak, hogy nem látszanak optikai, infravörös és röntgen hullámhosszon sem. Korábban a csillagászok még a méretüket sem tudták beazonosítani, mint ahogyan arról is csak feltételezések keringtek tudományos berkekben, hogy vajon a galaxisunkban is előfordulhatnak-e, vagy csupán az intergalaktikus térben létezhetnek. Soron kívül Térképen a fővárosi patkányhelyzet

Az ORC-k a legújabb megfigyelések alapján körülbelül egymillió fényév szélesek, vagyis nagyjából 16-szor nagyobbak, mint a Tejútrendszer. Érdekes módon úgy tűnik, hogy középpontjukban olyan galaxisok állnak, amelyek magjában aktív szupermasszív fekete lyukak vannak, ami nyomokat szolgáltathat eredetükhöz.

Az új tanulmányban csillagászok közelebbről is megnézték a legelső felfedezett ORC-t, hála a dél-afrikai MeerKAT rádióteleszkópnak, melynek segítségével minden eddiginél sokkal részletesebb képeket készítettek. A végeredmény egy összetett, több belső kört tartalmazó szerkezet feltárásával járt, ami lehetővé tette a csapat számára, hogy térképeket készítsenek a sugárzás polarizációjáról és spektrális indexéről.

Mindezen új adatok birtokában a kutatók három fő hipotézist tudtak felállítani arra vonatkozóan, hogy mi okozhatja a furcsa rádióköröket. Minden jel arra utal, hogy ezek a középpontjukban lévő galaxis hatalmas robbanásainak maradványai lehetnek, amelyeket talán két szupermasszív fekete lyuk összeolvadása okozhat, esetleg a galaxis centrumából kiáramló részecskék kör alakú sugárzása is bezavarhat, amely lökéshullámokat idézhet elő.

Mint minden rejtély esetében, az ORC-k megfejtéséhez is további adatok begyűjtése szükséges: a MeerKAT-hoz és az ASKAP-hoz hasonló rádióteleszkópok továbbra is figyelni fogják a felfedezett ORC-ket, és újabbak után kutatnak majd.

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja

Eljárást indít a Meta ellen az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság eljárást indít a Meta Ellen a hamis hírek megfelelő szűrésének elmulasztása miatt.